Читај ми!

О студији „Агон и меланхолија: Живот и дело Милоша Црњанског" и роману „Двадесет и пети сат"

Гости: Горана Раичевић и Александар Гаталица

У наставку разговора са професорком Гораном Раичевић о њеној студији „Агон и меланхолија: Живот и дело Милоша Црњанског" слушамо о томе како су се испуњење и разочарање, пркос и праштање смењивали у животу великог писца, шта за њега значи жртва, а шта родољубље, како је доживљавао пријатељство... Поменуте промене уткане су у његово књижевно дело као одлике његових најважнијих јунака, о чему ће такође бити речи.

Горана Раичевић открива нам и то шта је за њу значило дводеценијско истраживање живота и дела Милоша Црњанског, те какав статус и третман овај писац има у савременој књижевној и културној свести.

Да је Црњански жив као писац вероватно сведочи и то што је чест књижевни јунак. У новом роману Александра Гаталице „Двадесет и пети сат", он, уз Станислава Кракова, Велмар Јанковића, Миодрага Пурковића и још неких личности из послератног Београда, гради град из сећања, „Београд иза облака". Да ли је реч о утопијском месту, зашто су бездомници у овом роману двојници, а зашто су ти двојници и добри и лоши, нека су од кључних питања овог Гаталичиног романескног остварења.

Писац за Гутенбергов одговор говори по чему је овај његов роман другачији од претходних, зашто је то и роман о корони, каква је чар у уметничком посредовању стила и поетике неких писаца, о томе шта му роман као жанр значи...

Уређује и води Соња Миловановић

 

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом