недеља, 11. јул 2021, 15:00
Динамична планета Земља
Саговорница: др Ана Младеновић, Рударско-геолошки факултет у Београду
Геофизички и геохемијски процеси који се одигравају у унутрашњости наше планете и њена крајње сложена грађа умногоме су повезани са животним условима који на њој владају. Главни слојеви Земљине структуре су кора, омотач и језгро. Топлота у језгру посредно покреће механизме у основи вулканских појава, земљотреса и кретања тектонских плоча на које је издељена Земљина кора, што, између осталог, има за последицу померање континената и уздизање планинских венаца.
Обиље гвожђа у Земљиној унутрашњости генерише планетарно магнетно поље, које штити живи свет од погубних последица наелектрисаних честица космичког зрачења и обезбеђује очување атмосфере. Током приближно 4,6 милијарди година, колико се процењује да је наша планета стара, геолошка и биолошка еволуција текле су у сталној међузависности и динамичном односу. Током последњих стотинак година, научници су се значајно приближили разумевању кључних процеса захваљујући којима је Земља подобна да буде колевка и дом живих бића ‒ једини такав свет од свих који су нам засад познати.
Разговор је први пут емитован 26. новембра 2017.
Музички уредник: Ивана Ђорђевић
Тон-мајстор: Ненад Ђорђевић
Аутор емисије: Срђа Јанковић
Autor:
Срђа Јанковић
Емисија је посвећена темама из области природних наука које обухватају како базична, тако и примењена научна истраживања, са посебним освртом на научни метод, историју и филозофију науке, као и различите аспекте односа науке и друштва. Посебна пажња се поклања појашњењу и истицању кључних појмова и концепата од суштинског значаја за разумевање путева и процеса који воде ка научном сазнању. Саговорници у емисији обухватају научнике који се баве истраживањима из различитих области, од носилаца врхунских резултата и признања до оних који се налазе на почетку свог научног трагања, али и припаднике разноврсних професија који су у прилици да понуде релевантна мишљења о одговарајућим аспектима научних подухвата и науке у целини. [ детаљније ]
Коментари