недеља, 04. јул 2021, 13:00
Древно украшавање у Ирану
Археолошка истраживања Иранског платоа, посебно она вођена у другој половини прошлог века, осветлила су многе веома крупне и важне странице историје овог поднебља, али указала и на неке наизглед маргиналне аспекте живота пре три, пет или десет хиљада година.
Међу многим крупним археолошким открићима, научници су тако пронашли и трагове који указују да су се жене и мушкарци из ових крајева шминкали и украшавали лица и тела још пре више од 10 000 година.
Разлози који су их на то испрва нагнали, по свој прилици, били су више вођени њиховим религијским потребама него намером да се улепшавају. Но, незавнисно од тога, археолошка открића неколико пећина, као што су Камарбанд и Хуто у Мазандарану и пећина Бистун у Керманшаху, указала су и на предмете који датирају пре 10 000 година, а показују да су жене и мушкарци тог доба за украшавање користили кости и зубе уловљених животиња, као и разнобојно камење.
Пет хиљада година је млађа најстарија четка за косу, пронађена у остацима спаљеног града Забола. У њену израду је унето толико много вештине да нас то приморава на претпоставку да је направљена у време када је та уметност већ увелико цветала.
О овим и многим другим древним средствима за украшавање лица и тела, откривеним на подручју Ирана, говоримо у данашњем Путу свиле, уз музику свирача тара Ате Џангукија и Џалала Золфануна, певача Шахрома Назерија, Ираџа Бастамија и Хесамедина Сераџа и ансамбла Хамида Мотебасама.
Аутор емисије је Ивана Комадина.
Коментари