Читај ми!

Четрдесетогодишњица пандемије вируса човечје имунодефицијенције

Саговорник: Иван Умељић, Центар за промоцију науке

За мање од месец дана навршиће се тачно четири деценије од објављивања научног рада у ком је описано да је петоро људи оболело од нове болести ‒ синдрома стечене имунодефицијенције ‒ за коју се ускоро открило да је узрокована вирусом човечје имунодефицијенције, знатно познатијем под енглеском скраћеницом ХИВ.

Пандемија коју је овај вирус изазвао траје и даље, и може се убројити међу најразорније у новијој људској историји. Наука и медицина су у међувремену прешле огроман пут ка бољем упознавању и успешнијем лечењу овог у много чему јединственог обољења, али и реконструкцији сложеног сплета околности које су условиле или потпомогле настанак поменутог ретровируса од предачких вируса који инфицирају неке од човекових најближих сродника међу приматима, ширење заразе кроз људске популације на читавој планети, као и даљу еволуцију вируса и његову осетљивост или отпорност на антивирусне лекове. Уз небројене историјске, психолошке, друштвене и етичке аспекте пандемије без преседана, све је ово предмет посебног темата у новом броју часописа „Елементи" Центра за промоцију науке, а уједно и разговора у нашој овонедељној емисији.

Музички уредник: Предраг Васић
Тон-мајстор: Срђан Стоиљковић
Аутор емисије: Срђа Јанковић

Соларис

Autor:
Срђа Јанковић

Емисија је посвећена темама из области природних наука које обухватају како базична, тако и примењена научна истраживања, са посебним освртом на научни метод, историју и филозофију науке, као и различите аспекте односа науке и друштва. Посебна пажња се поклања појашњењу и истицању кључних појмова и концепата од суштинског значаја за разумевање путева и процеса који воде ка научном сазнању. Саговорници у емисији обухватају научнике који се баве истраживањима из различитих области, од носилаца врхунских резултата и признања до оних који се налазе на почетку свог научног трагања, али и припаднике разноврсних професија који су у прилици да понуде релевантна мишљења о одговарајућим аспектима научних подухвата и науке у целини. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње