Читај ми!

Медицина у Византији

Саговорник: проф. др Радивој Радић, Одељење за историју Филозофског факултета у Београду

Иако се средњи век с правом сматра периодом опадања у односу на процват медицине у антици, неспорно је да су лекари Ромејског царства умногоме очували, па и унапредили затечена знања о болестима и њиховом лечењу. Медицина је у Византији имала снажно наглашено практично усмерење, те је највећи напредак остварен у вештинама дијагностике и лечења, развоју оперативних техника у хирургији, као и у обогаћивању фармакопеје и усавршавању фармације.

У односу према медицини, као и у многим другим областима науке и људског живота, огледа се драгоцена способност византијске цивилизације да, захваљујући изузетној моћи синтезе, на темељу постојећих тековина изнедри нов квалитет.

Разговор је први пут емитован 16. априла 2017.

Музички уредник: Ивана Ђорђевић
Тон-мајстор: Ненад Ђорђевић
Аутор емисије: Срђа Јанковић

Соларис

Autor:
Срђа Јанковић

Емисија је посвећена темама из области природних наука које обухватају како базична, тако и примењена научна истраживања, са посебним освртом на научни метод, историју и филозофију науке, као и различите аспекте односа науке и друштва. Посебна пажња се поклања појашњењу и истицању кључних појмова и концепата од суштинског значаја за разумевање путева и процеса који воде ка научном сазнању. Саговорници у емисији обухватају научнике који се баве истраживањима из различитих области, од носилаца врхунских резултата и признања до оних који се налазе на почетку свог научног трагања, али и припаднике разноврсних професија који су у прилици да понуде релевантна мишљења о одговарајућим аспектима научних подухвата и науке у целини. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње