Владимир Јагличић (1961 - 2021)

У знак сећања на угледног српског књижевника, преводиоца, прозаисту, есејисту, књижевног критичара, полемичара и антологичара Владимира Јагличића, који је преминуо у шездесетој години у свом родном Крагујевцу, емитујемо разговор који је са њим водила Биљана Нешић за емисију „Клуб 2”.

Владимир Јагличић је био аутор великог броја књига поезије, прозе и превода, као и поеме „Књига о злочину", која је изведена на Великом школском часу 2000. године. Од 2004. до 2011. године био је директор Спомен-парка „Крагујевачки октобар", где је дао значајан допринос раду те установе и очувању свих традиционалних манифестација које она организује. Покренуо је и културно-уметничку манифестацију „Бдење", која се од 2006. године одржава ноћ уочи сваког 21. октобра. Од 2011. године радио је као библиотекар и уредник појединих музејских издања у крагујевачком Народном музеју. Био је заменик главног уредника часописа „Погледи" и новинар-репортер листа „Независна светлост".

Недавно је на манифестацији „Дани руске културе" у Крагујевцу говорио о својим преводилачким искуствима. Приредио је Антологију руске поезије 18. и 19. века, а касније и Антологију руске поезије 20. века, али је и превођен на руски jезик. Јагличић је, иначе, преводио и са енглеског, француског и немачког језика.

Чућемо како је на велика врата ушао на српску књижевну сцену, какав је његов поглед на домаће, али и светско песништво, шта су критичари о њему говорили и писали, а открио нам је и необичан пут којим се отиснуо у свет преводилаштва.

Са Владимиром Јагличићем је за Клуб 2 у јесен 2020. разговарала Биљана Нешић.

 

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње