Читај ми!

На милост и немилост партије

Тема друге емисије фебруарског циклуса Како слушати музику, посвећеног Дмитрију Шостаковичу, јесте његов компликовани однос са државним тј. партијским ауторитетима пун успона и падова.

Марта 1925, док се борио са компоновањем финала Прве симфоније, Шостакович је представио фрагменте дела у Москви. Том приликом више је успеха имао његов колега Висарион Шебаљин, али свеједно - Шостакович је склопио нека важна пријатељства, са самим Шебаљином, потом теоретичарем Болеславом Јаворским и коначно са великим љубитељем музике маршалом Михаилом Тухачевским. Маршал је касније финансијски помогао Шостаковичевој породици, а у међувремену је представио свог младог пријатеља композитору и теоретичару Николају Жиљајеву, који ће Шостаковичу постати још један важан ментор. Тухачевски је убијен у чисткама током 1937, а Жиљајев, компромитован познанством с њим, бива ухапшен исте године и погубљен наредне.
Али, требало је некако живети. У тој првој деценији после тријумфалне премијере Прве симфоније до сопственог пада у немилост, Шостакович је балансирао између потребе да ствара нову, савремену музику и да издржава породицу писањем дела по поруџбини, углавном позоришне, филмске и балетске музике.

Уредница је Горица Пилиповић.

Како слушати музику

Autor:
Зорица Премате, Горица Пилиповић и Бојана Жижић

Шта чујемо? Шта слушамо? Како слушамо? Шта уочавамо, а шта пропуштамо? На које елементе се ослонити? На ова и низ других питања покушава да одговори емисија Како слушати музику. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње