четвртак, 13. авг 2020, 10:00
Анa Милосављевић и Слободан Бенђо
Две музике са два континента
Ана Милосављевић је композиторка и виолинисткиња, која већ двадесет година живи у Њујорку, САД. Добитница је великог броја награда и признања за свој уметнички рад. Била је номинована за Drama Desk Awards у категорији Outstanding Music in a Play, за музику коју је компоновала за позоришну представу. Њујорк тајмс је Анине композиције описао као инвентиве и грациозне, а њен разноврстан композиторски опус обухвата музику за филм, позориште, балет, модне ревије, инструменталне и вокалне солисте, ансамбле и оркестре. Њену музику су изводили многи признати светски уметници и оркестри. Kао композитор и солиста, Ана Милосављевић наступала је у Kарнеги Холу, Kенеди Центру, Линколн Центру, Тајмс Центру, Сали Београдске Филхармоније, Дворани Kоларчеве Задужбине, као и на многим светским фестивалима, а у јавности је позната по свом раду са Вајпер електричном виолином. Школу за музичке таленте завршила је у Ћуприји, Факултет музичких уметности у Новом Саду а магистрирске студије у САД.
Слободан Бенђо је магистар психологије и дугогодишњи кореограф и фолклорни солиста из Мелбурна, Аустралија. Оснивач је Бенђо академије из Мелбурна, организације која се бави очувањем српске музичке баштине, културе и фолклора, a у којој је окупио врхунске уметничке педагоге и ствараоце. Полазници фолклорне секције Бенђо академије недавно су имали веома успешну турнеју у Кини, а у Мелбурну су приредили незабораван концерт за Новака Ђоковића и његов тим. Слободан Бенђо је био је први делегат из Аустралије у Скупштини дијаспоре и Срба у региону, највишем представничком телу српских исељеника. Дипломирао је кинески језик и незаобилазни је активиста у програмима српско-кинеске сарадње. Родом је из околине Мостара, а након избеглиштва из родног краја, од 1998. године живи и ради у Аустралији.
Уредник и водитељ: Миодраг Јакшић
Autor:
Група аутора
Последња седмична емисија из циклуса СВЕТСКА СЦЕНА И СУСЕДНЕ КУЛТУРЕ посвећена је нашој дијаспори и струјањима између ње и матичне културе у Србији. [ детаљније ]
Коментари