Хипократија

На чему су се заснивали исцелитељски поступци пре појаве модерне медицине?

Гост данашње Хипократије је госпођа др Јелена Ердељан, професорка Филозофског факултета у Београду.

Напреци медицине и медицинских поступака кроз историју, омогућили су нам да данас будемо здравији и дуговечнији него било кад у историји људског рода.

У свим ранијим историјским периодима, укључујући и средњи век, људи су били скоро беспомоћни пред озбиљним повредама и болестима. Очекивана просечна дужина живота била је 30-35 година, а смртност деце врло велика: свако пето дете умирало је не дочекавши свој први рођендан. Много жена губило је животе порађајући се, а умирало се и после обичних повреда и инфекција. Скоро хиљаду година после пада Рима, медицина се још увек ослањала на поступке који су се заснивали на коришћењу лековитих трава, на пуштању крви из вена и на пургативима тј, средствима којима се изазивало чишћење тела, тј, масовно пражњења садржаја црева. Лекари нису имали никакву идеју о разлозима настанка болести. Међутим, историчари медицине истичу да су многи медицински поступци у средњем веку били успешни, нарочито кад се ради о хербалној медицини, тј. о лечењу биљкама, али и о вери у исцељење, што је и данас један од важних чинилаца који утичу на исход лечења.

Медицинска знања и медицинска пракса у средњем веку били су утемељени на античкој хеленској традицији. Галенова синтеза Хипократових учења дуго је, од II до XVI века, представљала темељ медицинског знања у европској култури предмодерног доба. Многи текстови медицинске садржине до центара западноевропске медицине и првих универзитета на којима се медицина предавала, попут Салерна у Италији, стизали су и захваљујући преводима на арапски и хебрејски језик те контактима и сталном повезаношћу хришћанске европске културе са другим аврамитским религијским заједницама евромедитеранског простора. У поступку лечења, у средњем веку велики значај је придаван лековитим травама. Диоскуридов трактат Материа Медица настао у I веку н.е. чинио је све до краја XV века основу познавања медицинских својстава лековитог биља. Највећи и једини прави исцелитељ, избавитељ од греха и смрти, био је сам Христ. Исцелитељска моћ светих реликвија и чудотворних икона, као и предмета који су долазили у додир са њима или простора у којима су се чувале, водила је средњовековног човека ходочасничким путевима који су пресецали средњовековну Европу. Ликовне уметности и визуелна култура средњег века чине богату ризницу за познавање и разумевање овако схваћене медицинске праксе средњовековног света.

Eмисију припрема и води Момчило Б. Ђорђевић

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње