Хипократија

Зашто се све већи број пацјената у Србији окреће приватним ординацијама и болницама?

 

Наш данашњи гост др Милан Мијовић, еминентни грудни хирург и директор највеће приватне болнице у Србији знане као Општа болница Медигруп у Београду, говориће нам о принципима рада приватних болница у свету и о предностима и недостацима таквих болница у односу на оне под капом државе. 

У Србији је приватно здравство тј. његов систем различитих видова пружања здравствених услуга на делу већ 20 година, што је релативно кратак период у коме би се могле видети све његове предности.

На иницијативу представника 17 приватних здравствених установа, још 2014. године основана је Асоцијација у коју су ушле највеће болнице, клинике, поликлинике, биохемијске лабораторије и апотеке. Приликом оснивачке скупштине 26. септембра 2014. године министар здравља Републике Србије др Златибор Лончар истакао је да Министарство здравља Асоцијацију приватних лекара види као адекватног саговорника у решавању проблема који су у интересу пацијената.

И заиста, данас знамо да у приватној пракси раде угледна имена и признати стручњаци домаћег здравства, а поред тога, приватне здравствене установе располажу савременом опремом која у многим случајевима по квалитету надмашује опрему примењивану у државним кућама здравља. На пример, од укупног броја магнетних резонанци у Србији, у рукама приватних лекара их је два пута више него у државним болницама. Осим тога, најмање 25 одсто скенера колико их има у Србији налази се у приватним болницама.

Оно што је у неку руку битно, односи се на број запосленог медицинског особља у односу на број пацијенета. Тај однос је далеко повољнији него у државним болницама тако да се медицинске услуге обављају брже, без редова који изазивају осећање понижења, и што је најважније - без одлагања. У приватној пракси стално је запослена једна десетина лекара у Србији. Асоцијација је чланица групе за преговарање о поглављима ЕУ везаним за здравство, успоставила је партнерство са Привредном комором Србије, Комором здравствених установа Србије, Америчком привредном комором, Унијом послодаваца Србије, НАЛЕД-ом, а на међуародном плану члан је референтних европских удружења: ХОПЕ - Европске федерације болница и ЕУПХ - Европске уније приватних болница.

Емисију припремају проф. др Момчило Б. Ђорђевић и проф. др Александар Петровић.  

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње