Хипократија

Здравље и ослободилачка борба Махатме Гандија

Гост емисије је Александра Стевановић, мастер, истраживач на Филолошко-уметничком факултету у Крагујевцу и докторанд на Филолошком факултету у Београду.

Махатма Ганди, велика душа и утемељивач модерне Индије, рођен је 2. октобра 1869. године. Манифестацијом Incredible India - Land of Gandhi ове године обележава се 150 година од рођења човека који је променио савремени свет. Ослоњен на идеје ненасиља и снагу истине, он је успео да Индију ослободи од вишевековног британског ропства и да у колонијалном мраку упали нову светлост и наду слободе.

Ганди је приметио да инвазија британских индустријских производа на Индију доводи до пасивности становништва и губитка традиционалних делатности. Тако су се губиле и вредности које су биле упоришта личне и заједничке добробити. Ганди тражи повратак мануелног рада као противтежу индустрији и готовим производима. То се заиста показало као добро терапеутско средство јер је повезало дух и тело и снажно покренуло ослободилачке енергије.

Као што је успео да се избори с империјом, Ганди је успео да победи и у борби са самим собом. Од малих ногу побољевао је од различитих болести с којима се храбро носио. Такође, борио се с болестима које су нападале и његову породицу. Занимљиво је да је као важно средство излечења истицао воду. Хидропатија је била његова омиљена медицинска терапија. И у томе је он потпуно модеран јер и савремена медицина све више схвата исцељујућа својства воде. Захваљујући здравом начину живота и бризи за сопствено здравље из свих штрајкова глађу излазио је још спремнији за умни, физички и политички рад. Поникао на Истоку, образован на Западу, Ганди је најбољи пример како спој два света ствара личност спремну и способну да влада собом, као и да од овог света начини боље и здравије место за живот.

О Гандијевом живoту и његовој борби, личној етици, медицини и значају његовог дела за будућност говориће Александра Стевановић, мастер, истраживач на Филолошко-уметничком факултету у Крагујевцу и докторанд на Филолошком факултету у Београду.

Емисију припремају проф. др Момчило Б. Ђорђевић и проф. др Александар Петровић.

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње