Спорови у култури

Горица Мојовић и Ненад Тодоровић

Случај "Алексинац", или забрана представе због једног глумца, последњи је у непрегледном низу покушаја надзирања слободе изражавања - што је дефиниција цензуре - појаве познате и присутне одувек и свуда. Прва званична цензура у Србији датира из 1832. године. Објавленије књаза Милоша сврстало је забране у осам тачака. Прве две су се односиле на увреде бога и хришћанства, последње две на повреду ортографије, односно граматике (!), између тога су били заштићени јавни морал и државни чиновници. 

Како се повреда ових забрана и кажњавала, тешко је рећи јер "правитељство" у то време још није успостављено, па су последице по свој прилици произилазиле из сиве зоне личних интерпретација. Што је аутоматски и другој страни пружало широко поље деловања у заобилажењу цензуре.

Забране као највиши ниво спорова у култури, тема су данашње емисије, о чему говоре Горица Мојовић, професорка књижевности и политичарка, једно време директорка Културног центра Београда, и Ненад Тодоровић, редитељ и бивши управник позоришта у Лесковцу и у Грачаници; говоре као актери, али и "вршиоци власти" у култури.

Емисију уредила и води Александра Гловацки.

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње