Хипократија

Болест невољних покрета - проблем младих и старих

Гошћа емисије је госпођа др Марина Светел, са Клинике за неурологију КЦС и одељења за невољне покрете и дегенеративне болести мозга, професорка неурологије на Медицинском факултету у Београду.

Невољни покрети се догађају ван контроле свести, а манифестују се у разичитим, углавном типичним и лако препознатљивим видовима. Иако се не ради о свесним и планираним покретима, сви они потичу из делова мозга који под нормалним околностима, тј. у свесном стању, учествују у свакоднвној животној динамици. Међутим, невољни покрети су последица одсуства контролних механизама који све покрете тела и удова подешавају сврси и одређују им опсег, интензитет и трајање.
У свакодневном животу, у тренуцима апсолутне опуштености тела, постоји такозвани „физиолошки тремор" тј. минимално, ритмичко подрхтавање мишића, које се обично не види, осим кад је особа коју посматрамо изложена било којој врсти стреса, најчешће страху, великој радости, хипергликемији, хипертироидизму и апстиненцији од хроничног алкохолизма.
Међутим, патолошка слика физиолошког тремора је „есенцијални тремор", у суштини, најчешћа врста невољних покрета, која углавном погађа руке. Јавља се у било ком животном добу, али најчешће после 70. године. Обично је обостран и симетричан, захвата главу и говор, а погоршава га стрес. Резултат неуролошког прегледа је нормалан. Есенцијални тремор се разликује од тремора у Паркинсоновој болести (познатијом у јавности од свих других болести сличног порекла) по одсуству тремора у мирном стању, по спорости покрета и по тешком истезању скоро укочених мишића, на пример при опружању руке, претходно савијене у зглобу лакта.

О разлозима невољних покрета, њиховој анатомској основи, подели, клиничкој слици и лечењу, говориће професорка Марина Светел.

Eмисију припрема и води проф. др Момчило Б. Ђорђевић.

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом