Хипократија

Музикотерапија и шта о њој знамо, а шта не

Гошћа емисије је госпођа Ранка Радовић, примаријус неуропсихијатрије у Неуропсихијатријској клиници КЦС у Београду и музикотерапеут.

Коришћење музике у лечењу неких болести датира још у преисторијском времену а предоминантно је билo усмерено ка емоционалном здрављу. Светска федерација музике и музичара дефинише музикотерапију као коришћење музичких елемената од стране квалификованих терапеута, који у раду са клијентима побољшавају њихову комуникацију, односе, учење и мобилизацију, како би се достигле физичке, емоционалне, мисаоне и друштвене потребе, и тако олакшала интраперсонална и интерперсонална интеграција, што све заједно омогућава бољи квалитет живота, рехабилитацију и лечење. На музику се гледа као на комплексан низ различитих процеса и карактеристика, као што су висина тонова, њихов интервал, темпо, ритам и мелодијска и ритмичка контура. Узнапредовале истраживачке технике, као што је функциконална магнетска резонанца (ФМР), ЕЕГ, транскранијална магнетска стимулација (ТМС) и магнетска енцефалографија (МЕГ) допринеле су експоненцијалном развоју музикотерапије.
Музика се сматра биолошким, а не само социјалнокултурним феноменом. То је омогућило њен прелаз из оквира друштвене науке у терапију засновану на неуронауци. И заиста, музицирање покреће мноштво мисаоних процеса, укључујући информације, њихову обраду, пажњу, меморију и егзекутивне фукције. Музика мења психофизиолошке параметре као што су перцепција, релаксација, крвни притисак, ритам дисања и брзина срчаног рада.
Слушање музике има одличне ефекте на лоше расположење и поправља га, али и на мисаоне функције у клиничким стањима као што су депресија, мождани удар и деменција.

О могућностима музикотерапије, говориће госпођа Ранка Радовић.

Eмисију припрема и води проф. др Момчило Б. Ђорђевић.

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње