четвртак, 10. мај 2018, 09:00
Хипократија
Како функционишпе тандем неуролога-интензивисте и интервентног неурорадиолога у Ургентном центру Клиничког центра Србије.
Гост емисије је Предраг Станарчевић, специјалиста неуролог са катедре неурологије Медицинског факултета у Београду и неуролог интензивиста у Ургентном центру Клининчког центра Србије.
Доктор Станарчевић провео је годину дана на Клиници за неурологију Универзитета у Хајделберг ( Немачка) а у неколико вишемесечниих наврата усавршавао је интентзивно лечење можданог инфаркта, тј. удара, укључујући вађење тромба из блокираних можданих артерија у Ерлангену и Хајделбергу.
Стотину милијарди неурона и неколико трилиона њихових спојева који од њих чине функционалнуи целину, бесумње су најкомпликованији орган у људском телу.
Први покушаји разумевања архитектуре и функије мозга, почели су још у античким временима посматрањем и кавим - таквим лечењем људи са повредама главе као и након спонтаног и изненадног губитка неуролошких функција и свести.
Данас добро разумемо како мозак функционише, знамо да је далеко испред свих осталих органа по количини потрошње енергије, тј са својих 2% телесне масе троши 25 % енергије, и да прекид циркулације у њему увек доводи до последица од којих су неке врло озбиљне и смртоносне.
Како се спасава живот особа које долазе код неуролога због последица насталих услед прекида циркулације крви у неком делу мозга, говориће нам неуролог-интезивиста, доктор Предраг Станарчевић из Ургентног центра у Београду.
Eмисију припрема и води проф. др Момчило Б. Ђорђевић.
Коментари