недеља, 03. дец 2017, 15:00
Соларис
Тема емисије: Пулсари
Саговорник: асист. Станислав Милошевић, Катедра за астрономију Математичког факултета у Београду.
Навршило се тачно пола века од како је британска астрофизичарка Џослин Бел, у то време последипломска студенткиња Ентонија Хјуиша на Универзитету у Кембриџу, анализирајући податке прикупљене великим радио-телескопом, уочила загонетан сигнал који се правилно понављао на сваких 1,33 секунде. Испоставило се да је реч о првом откривеном пулсару - неутронској звезди која је преостала након експлозије супернове и која емитује снажно електромагнетно зрачење. Иако непрекидно, ово зрачење до нас допире у виду пулсева услед тога што неутронска звезда веома брзо ротира, а њено моћно магнетно поље усмерава зрачење у правцу осе ротације, формирајући снопове који шарају небом попут рефлектора.
Поред огромног значаја за развоj физике, откриће пулсара је и илустративан пример хијерархијске и родне неравноправности у историји науке, будући да је руководилац пројекта, Ентони Хјуиш, поделио Нобелову награду за ово достигнуће са сер Мартином Рајлом, идејним творцем подухвата и конструктором радио-телескопа, док је Џослин Бел изостављена упркос томе што је прва уочила сигнал.
Музички уредник: Ивана Ђорђевић
Тон-мајстор: Ненад Ђорђевић
Аутор емисије: Срђа Јанковић
Autor:
Срђа Јанковић
Емисија је посвећена темама из области природних наука које обухватају како базична, тако и примењена научна истраживања, са посебним освртом на научни метод, историју и филозофију науке, као и различите аспекте односа науке и друштва. Посебна пажња се поклања појашњењу и истицању кључних појмова и концепата од суштинског значаја за разумевање путева и процеса који воде ка научном сазнању. Саговорници у емисији обухватају научнике који се баве истраживањима из различитих области, од носилаца врхунских резултата и признања до оних који се налазе на почетку свог научног трагања, али и припаднике разноврсних професија који су у прилици да понуде релевантна мишљења о одговарајућим аспектима научних подухвата и науке у целини. [ детаљније ]
Коментари