Хипократијa

Зашто, кад и како тешко оштећени природни кук хирурзи замењују вештачким зглобом кука - тема је данашње емисије

Гост емисије је професор др Зоран Башчаревић, специјалиста ортопед и директор Института за ортопедску хирургију "Бањица" у Београду.

Зглоб кука је један од најважнијих зглобова у телу човека. Он повезује карлицу са бутном кости, флексибилнији је од свих зглобова осим раменог, и зато су могуће промене положаја тела у великом опсегу, а да при томе не дође до губитка равнотеже.

Анатомски гледано, по облику зглобних површина, зглоб кука припада групи лоптастих зглобова, који се одликују глаткоћом својих површина и покретљивошћу у свим правцима око једне обртне тачке. Зглоб кука има чашицу која припада карлици и главу која припада бутној кости, иначе најдужој, најтежој и најчвршћој кости у телу одраслих особа. Кук заједно са коленима носи тежину тела која се преко главе бутне кости (полупречник 2,5 см) и њеног тела (дугачко је колико 1/4 телесне висине) преноси на колена, што објашњава појаву честих дегенеративних промена које се јављају као плод истрошености и старости.

Уколико од педесете године па надаље зглобне површине у куку постану неравне, или пак дође до повреде, што је међу старијим особама у оба случаја врло често, онда је уградња вештачког кука некад најбољи начин лечења, будући да је техника хируршке замене оштећеног кука протезом усавршена и да јој је трајање око 20 година.

Eмисију припрема и води проф. др Момчило Б. Ђорђевић.

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње