Хипократијa

Тема емисије гласи: Зрно кобалта 60 је чудо које покреће гама нож

Гошћа у студију је примаријус др Гордана Глигоријевић, специјалиста радиологије, у Центру за гама нож, Клиничког центра Србије.

Може се слободно рећи да је гама нож реч која се изговара са страхопоштовањем, јер подразумева мистичну способност уништавања многих тумора и неких других патолошких творевина које су у конфликту с можданим ткивом и уколико се не лече, последице су катастрофалне.

Гама нож, као појам, у претходним годинама био је изговаран са сетом јер га у Србији није било, тако да смо с неком врстом завидљивости читали, гледали и слушали о тој чудесној направи коју имају све богате земље, а ми је немамо јер смо симромашни. Данас га имамо, али после велике борбе за добијање новца, будући да се цена тог фамозног ножа изражава у милионима долара.

У почетку је држава, тачније, Републички фонд за задравствено осигурање финансирао лечење наших осигураника гама ножем и иностранству (био је то Загреб) и то за оне којима је такво лечење било неопходно. Републички фонд је ту значајну, корисну и пре свега хуману одлуку донео 2006. године. Сарадња са Загребом трајала је две године, све док тамо није дошло до промене договорених услова о лечењу и финансирању лечења, али без сагласности РФЗО.

Новонастале околности, како финансијске тако и техничке природе, диктирале су тражење неких других европских центара чије би услуге одговарале Фонду. С тим у вези, размотрена је евентуална сарадња са 7 европских центара, међу којима је у организационом и економском делу била најповољнија она од стране Aџибадем болнице у Истанбулу. У том тренутку радило се о једином центру за гама нож у Европи који се налазио у земљи за коју нашим грађанима није била неопходна виза (аутоматски се добијала на самом уласку у Турску), до кога је постојао свакодневни лет. Аџибадем је нудио трансфер пацијената од аеродрома до хотела и болнице, цена је била фиксна и најнижа у односу на остале. Болница је нудила и бесплатне контролне прегледе на свака три месеца а осигураним лицима Фонда обезбеђен је преводилац на терет болнице као и VIP третман пацијената на самом аеродрому у Истанбулу, такође о трошку болнице. У периоду од 2008. до 2015. године упућено је око 700 пацијената на третман гама ножем.

Од 2016. почео је да ради Центар за гама нож у КЦС. Како се тамо ради, колико се дневно оперише болесника гама ножем, говориће примаријус др Гордана Гоца Глигоријевић, специјалиста радиологије у Центру за гама нож Клиничког центра Србије.

Eмисију припрема и води проф. др Момчило Б. Ђорђевић.

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње