недеља, 16. јул 2017, 15:00
Соларис
Тема емисије: Генетички чиниоци у Паркинсоновој болести
Саговорница: проф. др Ивана Новаковић, Институт за генетику Медицинског факултета Универзитета у Београду
Ове године, научна медицина прославља важан јубилеј - две стотине година од објављивања студије Џејмса Паркинсона у којој је први пут прецизно описано обољење које данас називамо по овом пиониру медицине.
Током последњих два века, многобројна истраживања омогућила су нам да у великој мери разумемо настанак и ток Паркинсонове болести, што је омогућило развој специфичне терапије, али и значајно допринело свеукупном упознавању структуре и функција нашег нервног система, а посебно значаја неуротрансмитера - супстанци које играју улогу хемијских сигнала посредством којих се нервни импулси преносе кроз синапсе.
Много тога нам, међутим, тек предстоји да сазнамо о поремећајима нервног система као што је Паркинсонова болест, а мноштво истраживачких тимова у свету, па и у Србији, предано ради на отварању путева ка новим могућностима лечења. Међу бројним дисциплинама укљученим у таква истраживања, једно од средишњих места неспорно припада молекуларној генетици.
Музички уредник: Ивана Ђорђевић
Тон-мајстор: Ненад Ђорђевић
Аутор емисије: Срђа Јанковић
Autor:
Срђа Јанковић
Емисија је посвећена темама из области природних наука које обухватају како базична, тако и примењена научна истраживања, са посебним освртом на научни метод, историју и филозофију науке, као и различите аспекте односа науке и друштва. Посебна пажња се поклања појашњењу и истицању кључних појмова и концепата од суштинског значаја за разумевање путева и процеса који воде ка научном сазнању. Саговорници у емисији обухватају научнике који се баве истраживањима из различитих области, од носилаца врхунских резултата и признања до оних који се налазе на почетку свог научног трагања, али и припаднике разноврсних професија који су у прилици да понуде релевантна мишљења о одговарајућим аспектима научних подухвата и науке у целини. [ детаљније ]
Коментари