Соларис

Тема емисије: Пролеће климатских промена је пролеће климатских промена

Саговорник: др Владимир Ђурђевић, Институт за метеорологију Физичког факултета Универзитета у Београду. 

Свеобухватне анализе обиља података којима располажу климатолози показују да је највећа забележена вредност просечне глобалне температуре превазиђена три пута заредом у последње три године.
У исти мах, морски ледени покривач обеју поларних области окопнео је до најниже тачке откад се мерења изводе. Климатске промене увелико се одражавају и на смену годишњих доба, те је у многим областима умереног појаса време наступања пролећа уочљиво померено.

Промене временских прилика су, уз то, у све већој мери хаотичне и подложне великим и наглим осцилацијама и сасвим неочекиваним обрасцима који се, поред осталог, одликују знатним повећањем учесталости непогода и екстремних догађаја.
Предвиђања заснована на климатским моделима увелико упозоравају да би, уколико се не предузму одлучније мере за ограничавање човековог штетног утицаја на климу, за највише неколико деценија пролеће као препознатљиво годишње доба могло да остане само успомена коју ћемо узалуд покушавати да дочарамо генерацијама које долазе.

Музички уредник: Ивана Ђорђевић
Тон-мајстор: Ненад Ђорђевић
Аутор емисије: Срђа Јанковић

Соларис

Autor:
Срђа Јанковић

Емисија је посвећена темама из области природних наука које обухватају како базична, тако и примењена научна истраживања, са посебним освртом на научни метод, историју и филозофију науке, као и различите аспекте односа науке и друштва. Посебна пажња се поклања појашњењу и истицању кључних појмова и концепата од суштинског значаја за разумевање путева и процеса који воде ка научном сазнању. Саговорници у емисији обухватају научнике који се баве истраживањима из различитих области, од носилаца врхунских резултата и признања до оних који се налазе на почетку свог научног трагања, али и припаднике разноврсних професија који су у прилици да понуде релевантна мишљења о одговарајућим аспектима научних подухвата и науке у целини. [ детаљније ]

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом