недеља, 12. феб 2017, 13:00
Пут свиле
О најстаријем тепиху на свету и уметности израде тепиха старој 2500 година
Руски етнолог Сергеј Иванович Руденко предводио је 1929. године научнике који су истраживали долину Пазирик, на планини Алтај, на самој граници са Монголијом. Највећу пажњу археолога и етнолога привукло је пет гробница, такозваних кургана, из петог века пре нове ере. Том приликом успели су да истраже само четири гробнице.
Највеће откриће чекало их је 20 година касније, када је током ископавања петог кургана, у којем је по свој прилици био сахрањен верски вођа заједнице, искрсао прекрасан предмет: ручно рађени тепих, готово савршено очуван. Израђен изузетно вештом руком правог уметника, овај тепих је био савршено заштићен дебелим слојем леда који га је прекривао током читавих дведесет пет векова.
О овом тепиху, као и уметности израде ових простирки која се развија најмање 2500 година, говорићемо у данашњем Путу свиле.
Како је ова уметност нераздвојива од преплитања различитих традиција, која су најчешће подстицала номадска племена, у данашњој емисији музичку пратњу пружиће нам уметници чије је етничко порекло везано уз најдубље корене историје тепиха, а који су одлучили да раде на спајању својих музичких традиција: монголске музичаре Ганболда Насан-џаргала и Пуреворџа Наранбатара и Иранца Омида Бахадорија.
Ауторка емисије је Ивана Комадина.
Коментари