Чекајући ветар

Еколошки магазин

У Белој Цркви измерено је загађење ваздуха, осамдесет пута веће од дозвољеног, у околини дивље депоније на којој се складишти и спаљује опасан отпад. Поред дивљих депонија у Србији живе људи, дишу деца и бебе, није ово тундра, тајга или томе слично, па да километрима унаоколо има само биљног и животињског света... а и њима би шкодило, само што колективно не добацујемо до те врсте освећености. Дакле, останимо на људима. 

Шта је видела инспекција, хоће ли грађани добити информацију какав отпад је у питању - говори Милан Белобабић из Еколошког удружења "Аурора".

Отац једне Милке, као политички дисидент који је више од деценије провео по затворима, није подносио никакав вид неслободе и једва је пристао да ћерку одведе у зоолошки врт, иако су становали близу њега. Када је видео чувара како мотком туче слона, прескочио је ограду, сломио мотку о колено и запретио батинашу да никад више не пипне неку животињу. Мала Милка је била поносна на свог оца, а велика Милка се годинама судила са београдским Зоолошким вртом због тешких огрешења о животиње, чему је присуствовала као запослена у том објекту.

Имамо права по Архуској конвенцији да штитимо животну средину, да обавестимо инспекцију о свим неправилностима на које наиђемо. И не смемо због тога да имамо проблема. Није баш да то користимо, није баш ни да знамо да можемо и треба да користимо, али... да пољубимо "брзе ноге тркаљке" па да кренемо у светлију будућност коју ћемо и сами да чистимо.
Шта се дешава кад видите нешто што не сме да се ради? Неко окрене главу, неко и не схвати шта је видео, а неко позове полицију - као што је то урадио Слободан Грашић, шеф лабораторије у Фабрици вода у Мајдеву, на језеру Целије.

Да ли је тачно да ћете нанети велики штету здрављу ако користите першун који сте опрали, очистили и чувате га у замрзивачу? Губи ли поврће од своје нутритивне вредности замрзавањем, може ли, осим бескорисно, да буде и опасно и како да "читамо" интернет а да успешно одвојимо корисне од информација које нас уплаше, а немају везе с мозгом? О томе говори др Јелена Гудељ Ракић.

Морате ли баш биоцидним производом да перете бебину флашицу? Јесте - тај производ је дозвољен и служи управо томе, али зар није боље да флашицу само откувате? То препоручују они који се баве хемикалијама и опомињу да уредно читамо етикете и строго се држимо упутства за употребу сваки пут кад купимо производ који садржи супстанце које могу да изазову забринутост. Ако се због хемикалија још нисте забринули, време је да и њих додате на списак.
Чућете Јелену Грујић из Одељења за хемикалије Министарства за пољопривреду и заштиту животне средине.

Аутор и водитељ емисије је Александра Вукићевић.

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње