среда, 05. окт 2016, 09:00
Соларис
Разговарамо са др Ивицом Хаусмајстером о његовој књизи "Путовање кроз вријеме"
Понуда квалитетне научно-популарне литературе нашем читалаштву ових дана је обогаћена књигом „Путовање кроз вријеме: саставни дијелови свемира", у издању куће "Беосинг" у сарадњи са Црногорским међународним институтом за штампу, Никшић.
Аутор књиге, др Ивица Хаусмајстер, по позиву психијатар, рођен у Тивту и већ више деценија настањен у Великој Британији, где је остварио бројне запажене професионалне успехе, маниром истинског заљубљеника у науку подухватио се великог изазова да нам приближи поглед на васиону уобличен свеукупном сумом досадашњих научних истраживања.
„Путовање кроз вријеме" представља први део најављене тетралогије, део чија су тема простор и време, основни закони природе, четири фундаменталне силе (интеракције), устројство материје и преображаји енергије, однос између уређености и неуређености физичких система и општи токови еволуције космоса. Не бежећи од озбиљног и аутентичног приказа ове захтевне и далекосежне тематике, др Хаусмајстер се у исти мах потрудио да нам кроз бројне сликовите и животне примере помогне да успоставимо ближи додир са задивљујућим светом који нам наука открива изван домашаја нашег непосредног, свакодневног искуства.
Музички уредник: Ивана Ђорђевић
Тон-мајстор: Ненад Ђорђевић
Аутор емисије: Срђа Јанковић
Адреса електронске поште емисије, коју слушаоци могу да користе да би постављали питања, али и давали коментаре, примедбе и сугестије, гласи: solaris@rts.rs
Autor:
Срђа Јанковић
Емисија је посвећена темама из области природних наука које обухватају како базична, тако и примењена научна истраживања, са посебним освртом на научни метод, историју и филозофију науке, као и различите аспекте односа науке и друштва. Посебна пажња се поклања појашњењу и истицању кључних појмова и концепата од суштинског значаја за разумевање путева и процеса који воде ка научном сазнању. Саговорници у емисији обухватају научнике који се баве истраживањима из различитих области, од носилаца врхунских резултата и признања до оних који се налазе на почетку свог научног трагања, али и припаднике разноврсних професија који су у прилици да понуде релевантна мишљења о одговарајућим аспектима научних подухвата и науке у целини. [ детаљније ]
Коментари