среда, 23. мар 2016, 09:00
Соларис
Тема емисије: "Симетрија у природи", а саговорник: проф. др Милан Дамњановић, Физички факултет Универзитета у Београду
Једна од нити које повезују основне законитости у природи са устројством физичких система, укључујући и оне најсложеније какви су биолошки системи, јесте симетрија. Утицај симетрије на све што нас окружује, па и нас саме, је дубок и задивљујући.
Методологија заснована на анализирању различитих видова симетрије је стога моћно оруђе у упознавању, па и предвиђању карактеристика физичких система, омогућујући како боље разумевање природних појава и процеса, тако и објективну процену потенцијалних технолошких примена стечених сазнања.
Разговор са проф. др Дамњановићем први пут је емитован 25. марта 2015.
Кратка прича из историје науке посвећена је открићу Сатурновог месеца Титана које је 25. марта 1655. године извршио Кристијан Хајгенс.
Емисија садржи и избор научних вести објављених у светским медијима од претходне среде, као и редовну рубрику "Ви сте то тражили", посвећену одговорима на питања слушалаца.
Музички уредник: Ивана Ђорђевић
Тон-мајстор: Ненад Ђорђевић
Аутор емисије: Срђа Јанковић
Адреса електронске поште емисије, коју слушаоци могу да користе да би постављали питања, али и давали коментаре, примедбе и сугестије, гласи: solaris@rts.rs
Autor:
Срђа Јанковић
Емисија је посвећена темама из области природних наука које обухватају како базична, тако и примењена научна истраживања, са посебним освртом на научни метод, историју и филозофију науке, као и различите аспекте односа науке и друштва. Посебна пажња се поклања појашњењу и истицању кључних појмова и концепата од суштинског значаја за разумевање путева и процеса који воде ка научном сазнању. Саговорници у емисији обухватају научнике који се баве истраживањима из различитих области, од носилаца врхунских резултата и признања до оних који се налазе на почетку свог научног трагања, али и припаднике разноврсних професија који су у прилици да понуде релевантна мишљења о одговарајућим аспектима научних подухвата и науке у целини. [ детаљније ]
Коментари