недеља, 01. јун 2014, 08:00
Чекајући ветар - еколошки магазин
Подземне воде у Србији нису директно обрађене у законским актима, али су сада дошле у фокус због катастрофалних поплава.
Каква је њихова улога у последицама елементарне катастрофе; зашто није добро што има на хиљаде бунара које људи сами копају; зашто би требало преиспитати Стратегију водоснабдевања - о томе и другим питањима, говори гост Петар Докмановић, професор Рударско-геолошког факултета у Београду.
У Лајковцу се већ годинама ђубре закопава у јаме одмах поред насипа, чиме су његови темељи поткопани. Са обале Колубаре одвози се шљунак, чиме се мења конфигурација земљишта. Колико је ово допринело да последице поплава буду веће; шта може да се уради ако грађани свакодневно посматрају незаконито понашање појединаца? Чућете Ивана Ракића, који ће, као ветеринар, говорити и о проблемима са великим бројем пацова и змија који су се појавили на поплављеним подручјима.
У поплавама је настрадало и много дивљих животиња - више него што би у неком другом добу године, јер је ово време када се размножавају, па су тромије и мање способне за бежање. Процена стручњака је да ће се неке врсте животиња тешко опоравити, на пример дивље патке и срне. Препорука је да се забрани лов бар у наредних годину-две, као и да би било добро да се места која су била поплављена прогласе резерватима на пет до десет година, док се фонд дивљачи не обнови. Постоји ли опасност од ширења заразних болести због лешева, што дивљих, што домаћих животиња? Гост емисије је Миодраг Стрнад, из Управе за шуме Министарства пољопривреде и заштите животне средине.
Аутор и водитељ емисије је Александра Вукићевић
Autor:
Александра Вукићевић
Еколошки магазин који се бави односом човека и животне средине, човека и природе. Емитује се недељом од 8 до 10 сати. [ детаљније ]
Коментари