среда, 02.04.2025, 13:05 -> 10:38
Извор: Радио Београд 1
Аутор: Слађана Бушић
Породична прича
“...Ми смо високо, високо како се ни не замишља, ни сања. Под нама Крф скупља, бледи и добија физиономију карте. Око њега је море са свих страна, мрко плаво, све шире, све плиће, све глађе и равније. По њему бродови као микробе. Тамо једна микроба пара ту глатку површину и црта за собом по плавом дуг, бео, троугласти траг. Море је бескрајно, а небо га поклапа. Сунце је потпуно златно, небо потпуно плаво, море је металније, а земља већ бледа, безизразна, жута. Минути пролазе, а пропет апарат стреми свом снагом све више и више. Рељеф тврђаве и вароши баца оштре слике и чини доминанту. Куће су занимљиво узане, а улице оштре – али све те импресије губе се пред утиском ужасне висине. Ми смо далеко од земље. То осећање постоји све јаче, доминира и уноси у срце немир. Потпуно смо сами у празном простору нас два човека и ова чудна направа. Земља је тако далеко да се покрет и не осећа. Ветар и хујање елипсе. „Две хиљаде! - виче пилот. Прикопчајте се…“ Овако гласи одломак из књиге „Тадија Сондермајер, „ (друго допуњено издање) проф. др Радмиле Тонковић, која је објављена поводом обележавања 100 година авијације у Србији, али и обележавања 90 година од оснивања прве српске авио-компаније „Аеропут“, 105 година од школовања првих српских пилота у Француској, 95 година српског Аероклуба и 90 година од првог српског интерконтиненталног лета „Париз-Бомбај – Београд“ који су извели пилоти Тадија Сондермајер и Леонид Бајек.
Отац Тадије Сондермајера Роман Сондермајер био је родоначелних српске ратне хирургије. Тадија Сондермајер,1910. године одлази у Немачку на студије архитерктуре. По избијању рата 1912. године враћа се у Србију и као добровољац учествује у оба Балканска рата. Тадија Сондермајер је први пилот на свету који је прелетео 14.800 километара у априлу 1927. године од Париза до Бомбаја.
Данас у Породичној причи причамо причу о томе колико је важна култура сећања, због чега је Тадија Сондермајер био заборављен 63 године, шта је најважније у ваздухопловству, како је књига „Небеске хероине света“ постала студентски уџбеник у Русији на Ваздухопловној академији, али и како је доживела 105 промоција. Књига „Тадија Сондермајер“ након представљања у Кладову и у Удружењу књижевника Србије недавно је овенчана наградом „Пилипенда“ фондације „Симо Матавуљ“ за ширење културе, подршку српском језику и култури српског народа“. Који су изазови са којима се суочавају ваздухопловци, колико наука је потребно познавати да би се могло летети…
Данас у Породичној причи причу о породици Сондермајер, о ваздухопловству, летењу, али и о својој породици и прецима казује нам научник, академик, филолог, философ, преводилац, писац, новинар, авијатичар – проф. др Радмила Тонковић, аутор књиге, жена која је 23 године радила у Команди ратног ваздухопловства и противваздушне одбране, добитник почасног пилотског знака цивилне авијације Руске федерације.
Аутор и уредник емисије – Слађана Бушић

Autor:
Редакција за децу и младе
Програм за децу и младе Радио Београда 1 постоји пуних шест деценија. Од тренутка када је Радивоје Лола Ђукић добио «партијски» задатак да организује нешто што би деци тих година било забавно и корисно, он је, талентован и мудар, направио дечју групу. [ детаљније ]
Коментари