Читај ми!

Старијима у Србији треба Министарство за пензионере

У београдској општини Стари Град трећина популације су особе са 65 и више година. О томе како живе, шта им треба, шта их радује, а чега се плаше, највише брине Удружење пензионера ове локалне самоуправе. Посебно је активно у самачким домаћинствима у којима им волонтери долазе на „чашицу“ разговора и тако „терају“ самоћу. О свакодневици, иницијативи за укидање пенала за превремену старосну пензију и тзв. хрватском моделу исплате пензија по којем се после смрти брачног друга, поред постојеће личне, исплаћује и трећина од пензије преминулог супружника, говориће председница Удружења пензионера Старог Града проф. др Снежана Нена Шантић.

Минуте за здравље посветићемо адхеренци, односно придржавању прописаног плана лечења, било да се ради о узимању лекова или усвајању здравих животних навика. То је посебно важно код хроничних обољења попут хипертензије, дијабетеса, повишених масноћа у крви и кардиоваскуларних болести које немају симптоме, а могу да угрозе живот. О адхеренци ће говорити проф. др Катарина Лалић, начелница Одељења за ендокринологију и кардиоваскуларне компликације на Клиници за ендокринологију, дијабетес и болести метаболизма Универзитетског Клиничког Центра Србије (УКЦС).

Проф. др Катарина Лалић сматра да пацијенти и лекари треба да буду добри савезници да би победили болест. Редовна и континуирана терапија чува квалитет живота и спречава нежељене догађаје попут срчаног или можданог удара. Прекидање лечења под изговором да „одморе јетру“ може да буде погубно за пацијенте са хроничним обољењима.

У рубрици за културу ћемо се вратити на крај 18. и почетак 19. века, када је у Власеници живео и трговао Хасан-ага. Гробно место или мезар му је пронађен у виноградима 200 година касније. Предање каже да је биографија овог трговца послужила Меши Селимовићу као инспирација за лик главног јунака у роману „Дервиш и смрт“. А то откриће је, у документарно-играном филму „Хасан“, оживео и аутор Небојша Колак.

Уредник и водитељ Марина Стојадиновић.

Музички уредник Петар Вукосављевић.

Радио Београд Један, 10:05.

Насловна страница – проф. др Снежана Нена Шантић (Фото/М. Стојадиновић)

 

 

Доживети стоту

Autor:
Марина Стојадиновић

Емисија "Доживети стоту" Првог програма Радио Београда већ двадесет четири године доноси интервјуе и репортаже посвећене старијој популацији. У разговорима с истакнутим стручњацима из области социјалне политике, економије, медицине, културног, јавног и спортског живота, емисија се бави свим аспектима живота трећег доба. Осврће се на проблеме о којима се мало говори, даје психолошку подршку, корисне информације о томе где и када се може добити помоћ, али и указује на прикривено и отворено занемаривање старијих људи. Садржи и редовну здравствену рубрику која има информативни, едукативни и саветодавни карактер у вези са неком болешћу, стањем, поремећајем или сезонском епидемијом. [ детаљније ]

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом