недеља, 10.11.2024, 16:00 -> 11:44
Душан Колунџија, новинар и публициста
Тема 619-те емисије је историја спорта у Сомбору. Вишедеценијски новинар и публициста Душан Колунџија је предано истражујући ову област написао чак 29 књига, које обухватају период од 1887. и настанка првог спортског удружења до наших дана.
У емисији ће између осталог говорити о Александру Шани Деметровићу, покретачу сомборског спорта, и Петру Татићу – настављачу тамошњих спортских активности. Ко је могао да буде члан спортског удружења? Како је 1912. настало Сомборско радничко теловежбачко удружење – Раднички, као и почеци рвања у овом граду исте године? О рвачима Пишти Нађу, Васи Симићу и Ивици Фргићу. О Ивану Иванчевићу који је 16 година, као функционер, био други човек светске гимнастике, као и несвакидашњем завршетку Куп утакмице између фудбалера сомборског Радничког и сплитског Хајдука 1958.
О трагању за подацима из живота у иностранству стонотенисера Ладислава Хекснера. О најзначајнијим дометима сомборског рукомета, најбољим тамошњим играчима и чувеном мачеваоцу Шандору Гомбошу, као и свестраној спортискињи Јелени Ленерт која се бавила пливањем, хазеном, атлетиком и мачевањем. О кошаркашким асовима Радивоју Кораћу, Драгану Тарлаћу, Жељку Ребрачи и Николи Јокићу.
О сомборском апотекару Аладару Ердеиу, првом шаховском шампиону Краљевине Југославије 1921. Николи Коњовићу, једном од оснивача Сомборског шах клуба 1922. који је први у Југославији увео коришћење шаховског часовника. О шаховском тренеру Јосипу Декићу, који је између осталог створио троје велемајстора: Душана Поповића, Милоша Рогановића и Марину Гајчин…
Аутор: Мирослав Нешић.
Радио Београд, Први програм, од 16 до 17 часова.
Autor:
Мирослав Нешић
Спортски споменар је посвећен историји нашег спорта. Говорећи о својим почецима, успонима и падовима, поразима и победама, највећим успесима, истакнути спортисти који су се тамичили у протеклих седам деценија стварају слику спорта на овим просторима. [ детаљније ]
Коментари