У основне школе коначно стижу педагошки асистенти, као подршка инклузивном образовању

Петнаест година од увођења инклузивног образовања, основне школе у Србији коначно ће добити првих двадесет педагошких асистента. Годинама се школе које раде у инклузивном режиму ослањају на додатну али не и довољну подршку 47 специјалних школа и 13 ресурсних центара. Из министарства просвете и удружења родитеља деце са сметњама у развоју напомињу да би дефектолошки асистенти морали да буду стуб инклузије у школама и да их не треба посматрати као личне пратиоце. Која је улога личног пратиоца детета са сметњама у развоју а шта педагошких асистената? Шта је тој деци потребно у школској клупи, а шта на великом одмору и како оценити да ли је за дете боље да похађа редовну или „специјалну“ школу? Одговоре на ова питања потражићемо од др Бранислава Бројчина, професора на Факултету за специјалну едукацију и рехабилитацију.

Однендавно је и у Србији могуће инвестирати средства у квадратне метре некретнина, што практично значи да за улагање више није неопходно да се располаже огромним износима, мереним милионима. Недавно представљен у згради Народне банке Србије, нов модел инвестирања у некретнине изазвао је велико интересовање грађана чија уштеђевина и даље лежи у „сламарици“. Уместо да ороче у банци или уложе у куповину акција на берзи, добили су прилику да на платформи investiram.rs свој новац уложе у први пројекат, односно прву зграду која ће се градити у Београду по моделу „Инвестирам на квадрат“. Поводом идеје која је унела занимљиву, а питаћемо и колико сигурну новину на тржиште некретнина у Србији, гост Магазина биће аутор пројекта „Инвестирам на квадрат“ Душан Узелац.

На изборима одржаним у недељу владајућа коалиција у Јапану изгубила је парламентарну већину, што је повећало неизвесност око састава будуће владе четврте највеће привреде света. Либерално-демократска партија (ЛДП) премијера Ишибе, која је владала Јапаном скоро читаву послератну историју, и коалициони партнер Комеито освојили су 215, од укупно 465 места у доњем дому парламента. Упркос резултатима, које је разумео као „негодовање и бес бирача“ премијер Ишиба каже да неће поднети оставку. ЛДП је последњих година дана потресао скандал везан за незаконито финансирање. Почетком октобра на чело партије и владе долази Шигеру Ишиба, бивши министар одбране. По устаљеној пракси одмах је распустио парламент и позвао на изборе, у настојању да стекне појача подршку за рад своје новоутемељене владе. Да ли се тај потез показао као велика грешка и шта се може очекивати на јапанској политичкој сцени рећи ће нам наш дописник Иља Мусулин.

Са вама, Јелена Видић.

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи