субота, 24.08.2024, 10:05 -> 21:09
Извор: Радио Београд 1
Аутор: Марина Стојадиновић
реприза
Јапан има највише стогодишњака на свету
Како живе стари у Јапану? У земљи излазећег сунца има више стогодишњака од било које државе на свету. На сваких сто хиљада људи, 48-оро прегура столеће. Да ли је њихова дуговечност повезана са начином исхране, стилом живота и економским положајем или на њу утиче и генетика?
Колико држава брине о људима у дубокој старости будући да нису сви функционални и покретни у том животном добу. Да ли старији Јапанци и после пензионисања могу и желе да раде и колико им активно старење поправља квалитет друштвеног живота. О томе ћемо сазнати више од нашег дописника из Јапана и Источне Азије Иље Мусулина.
Минуте за медицину ћемо посветити академику Јовану Хаџи Ђокићу. Почасни је грађанин Лесковца и Власотинца, и почасни члан Удржења уролога Румуније и Кубе. Одликован је Карађорђевом звездом трећег степена за постигнућа у српској урологији. Објавио је петнаест стручних књига из те области медицине, а деведесетих година прошлог века увео је нове методе у лечењу болести простате. Обучавао је на стотине младих уролога широм Србије.
Разговараћемо и са Милованом Гарићем из Београда, фоторепортером у пензији, аутором путописа „Маслина Старица“ у којем је описао најстарију маслину на свету, на Црногорском приморју недалеко од Бара. Ово древно стабло, вековни је симбол мира и окупљања добронамерних људи из целог света. Налази се на Мировици, месту које је и добило име баш по овој маслини под којом су се завађени мирили, болесни долазили да се излече, а заљубљени да им љубав дуго траје, јер су се под крошњом Старе маслине многи парови венчали. Милован Гарић је на Литерарном конкурсу „Драганова награда“, пре пет година освојио трећу награду, управо путописом „Маслина Старица“.
Уредник и водитељ Марина Стојадиновић.
Музички уредник Драган Димић.
Радио Београд Један, 10:05.
Насловна страница – Група јапанских пензионера (Фото/Иља Мусулин)
Autor:
Марина Стојадиновић
Емисија "Доживети стоту" Првог програма Радио Београда већ двадесет четири године доноси интервјуе и репортаже посвећене старијој популацији. У разговорима с истакнутим стручњацима из области социјалне политике, економије, медицине, културног, јавног и спортског живота, емисија се бави свим аспектима живота трећег доба. Осврће се на проблеме о којима се мало говори, даје психолошку подршку, корисне информације о томе где и када се може добити помоћ, али и указује на прикривено и отворено занемаривање старијих људи. Садржи и редовну здравствену рубрику која има информативни, едукативни и саветодавни карактер у вези са неком болешћу, стањем, поремећајем или сезонском епидемијом. [ детаљније ]
Коментари