Читај ми!

Реприза

Мајстори ужари у лесковачком крају

У репризи емисије из 2011. године слушаћете причу о лесковачком занатству. Остало је забележено да је некада у Лесковцу постојало више од педесет различитих заната што га је чинило једним од највећих занатских центара у Србији. Године 1884, град је имао око 11 хиљада становника, од чега су 517 њих били занатлије, а 843 гостионичари, ситни трговци и мајстори. Занатство је цветало и у првој половини 20. века, па се може пронаћи податак да је у лесковачком срезу новембра 1940. било 587 занатских радњи, а у децембру исте године већ 612.

Старих заната и занатлија је све мање, али се у околини Лесковца још могу пронаћи мајстори-ужари. Лесковац је у 19. веку имао потпуни монопол у производњи и преради кудеље на територији целог Балкана, а посла уа ужаре је било толико да се у селу од сто предест породица тим занатом бавило између 50 и 80. Слушаћете причу о традицији породице Стевановић која се у селу Доње Јајно ужарством бави већ трећу генерацију, причу о конопцима, кучини, кудељи, прашини, вештини искаљеној у деценијама искуства, али и о шумама конопље које су расле и до три метра у висину у лесковачком крају.

Причу забележиле - Мирјана Никић и Елизабета Арсеновић

Којекуда Којекуда

Autor:
Аутори: Елизабета Арсеновић и Мирјана Никић

Емисија Радио Београда 1 која ће вас, баш како јој и назив говори, водити од Келебије до Медвеђе, од Бајине Баште до Неготина - у сеоца и градове, у прошлост и будућност, у стварно и могуће. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње