Читај ми!

Пензионерска дијаспора у Канади - активно до дубоке старости

Како живе канадски, а како српски пензионери у Отави? Колико о њима брине држава, а колико сваки сениор? Један од оснивача Удружења српских пензионера „Здраво и дуго дружење“ је Бранко Миљевић, професор хотелијерства у пензији. Данас нам долази у госте и разговараћемо о положају људи трећег доба у Канади и о његовом професионалном и књижевном путу од родне Баније до Квебека, где данас живи.

Проф. др Бранко Миљевић у Канади живи од 1970. године где је више од три деценије био професор на престижном „ Algonquin Collegu“ и тамо дочекао пензију. Веома је ангажован у Отави у окупљању наше дијаспоре. Као писац је познат по романима „Прекрштење“, „Крајина у души“ и „Винска лоза живи у нашој души“. Аутор је и великог броја стручних књига и уџбеника из области хотелијерства.

Рубрику за здравље смо издвојили за реуматоидни артритис. Зашто је важно да буде откривен на време како би се смањио ризик од трајног инвалидитета? Реч је о хроничној аутоимуној запаљенској болести са непредвидивим током од које у Србији болује око 35 хиљада људи, а од тежег облика болести седам ипо хиљада пацијената - упозорава доц. др Предраг Остојић, вршилац дужности директора Института за реуматологију у Београду.

Минуте за културу ћемо посветити родно сензитивном језику у оквиру Закона о родној равноправности чија примена почиње 1. јуна. Закон,између осталог, прописује да државни органи користе родно сензитивни језик "у називима радних места, положаја, звања и занимања", а на примену женских облика за професије и звања обавезује и медије. Овоме су се оштро успротивиле СПЦ, Матица српска и Одбор за стандардизацију српског језика САНУ. Представници ових институција су са два научна скупа у Народној библиотеци у Београду поручили да је увођење тзв. родно осетљивог језика противно Уставу и српској традицији.

Уредник и водитељ Марина Стојадиновић.

Музички уредник Немања Кујунџић.

Радио Београд Један, 10:05.

Насловна страница – проф. др Бранко Миљевић (Фото/М. Стојадиновић)

Доживети стоту

Autor:
Марина Стојадиновић

Емисија "Доживети стоту" Првог програма Радио Београда већ двадесет четири године доноси интервјуе и репортаже посвећене старијој популацији. У разговорима с истакнутим стручњацима из области социјалне политике, економије, медицине, културног, јавног и спортског живота, емисија се бави свим аспектима живота трећег доба. Осврће се на проблеме о којима се мало говори, даје психолошку подршку, корисне информације о томе где и када се може добити помоћ, али и указује на прикривено и отворено занемаривање старијих људи. Садржи и редовну здравствену рубрику која има информативни, едукативни и саветодавни карактер у вези са неком болешћу, стањем, поремећајем или сезонском епидемијом. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње