Читај ми!

Хаљина од звука - кројење

Раковички крој:

Министар пошта и телеграфа Петар Марковић, на захтев начелника Милана Ж. Ђорђевића од 19. септембра 1924. године, донео је следећу одлуку: „Да почев од 1. октобра Главна Радио-телеграфска станица Београд-Раковица даје концерте три пута недељно по један сат. У које ће сате и у које дане бити ови концерти, одређиваће потписати, према распореду осталих радио-телеграфских станица у Европи.“ И сад замислите ову слику: певачки хор, или музика, стане пред микрофон и отпочне да концертира. Звуци песме заталасају металну мембрану у микрофону, као прибогу и код микрофона у рогу код обичног телефонског апарата, и она, мембрана, у свима нијансама, покреће, вибрира и верно преноси боју гласа и све његове особине на апарате раковичке радио-станице, одакле их, помоћу јаке струје са високом учесталошћу, снажно баца преко високе антене у бесконачност….

 

Београдски крој:

Пре подне, 7. марта 1929, поред проба с грамофонским плочама, даван је и људски говор. Министарство пољопривреде и вода замолило је београдски Радио да уз своје пробе даје сваког дана извештаје о стању воде, како би у случају поплава, сви надлежни, и само становништво на време били обавештени о воденој опасности која предстоји. У маломе студију, који на својим вратима носи натпис Студио II, био је читан извештај о стању воде у нашим рекама. Тај студио, једна мала соба, обложена је нарочитом једном материјом, која се зове целотекс и има особину да не даје од‌јек. На средини студија – један сто са две столице, а на столу микрофон…

 

Свечани крој:

На свечаном отварању редовног емитовања програма Радио Београда из зграде Српске краљевске академије, 24. марта 1929. године, после министра пошта и телеграфа Косте Куманудија и председника београдске општине Милоша Савчића, говор је одржао и др Милан Стојадиновић, министар на расположењу и председник друштва „Радио“, који је између осталог казао: „У најтежим својим данима, године 1915. упознала је Србија радио. Једна станица у Нишу вршила је тада тешку дужност пуну части и одржавала је везу са савезницима. (…) Али данас имамо један свечан дан. У миру, у доба које не руши него ствара, пушта се у саобраћај усред Београда једна моћна емисиона радио-станица која неће давати извештаје о крвавоме ратовању као некад у Нишу, него која ће целом иностранству на далеко слати свакодневне другачије вести о нашој земљи. (…) Ми ово сматрамо само за почетак. Наша је жеља да поред радио-телефоније ускоро пређемо и на преношење слика, па чак и слика које се не само крећу, него и говоре.“

 

Народни крој:

„Драги Радио Београд! Е, стиже и тај дан! После литургије скупих моје сељаке, па у мој стан. Ја их позвах да седну а апарат отворих на таласној дужини 455. Тајац. Да би пријем што громкији био и звучник што гласније радио, дао сам прилично јак анодни напон, те се из апарата само слабо зујање струје чуло. Сељаци су ћутке седели и један на другога намигивали. Од‌једном, разлеже се крепко и јасно: „Радио Београд! Радио Београд!“ Моји сељаци разрогачише очи. Затим фанфара. А најзад, када отпоче химна, мојим сељацима отпадоше вилице и инстинктивно устадоше….

Прву емисију у циклусу „Хаљина од звука“, поводом стогодишњице Радио Београда, за „Госте из прошлости“ припремили и реализовали:


Аутор, уредник и водитељ – Мирјана Блажић

Глумац – Синиша Убовић

 

 

Гости из прошлости Гости из прошлости

Autor:
Стална екипа емисије: драмски уметник Милан Милосављевић, музички уредник Радмила Дујаковић, организатор Милена Борчанин и уредник Мирјана Блажић.

"Гости из прошлости" - мале приче о великим људима и vice versa. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње