уторак, 09. јан 2024, 11:55
Топ-листа грешака 7-6-5
Чули сте прошле недеље које су грешке на зачељу наше годишње листе најчешћих грешака у српском језику, али ипак да вас подсетимо: на десетом месту глаголи типа – искомуницирати, издоминирати и издогађати. Девето место поделили су тзв. лажни пријатељ ултимативно и франкенштајнска именица прелепотица и сличне новотарије; а осми су били стари знанци – глаголи који приликом одмарања имају постојану и непостојану речцу се. Данас идемо ка средини листе апсолутних 10 језичких грешака! Прошле године били су десети, сада су седми – вечита негацијско-глаголска енигма у писању – не знам, не могу и не смем.
У вези тога или обзиром на то, вероватно и сами претпостављате које су грешке на шестом месту наше топ-листе. Напредују у пару, корак по корак са прошлогодишњег деветог места; не знамо куда ће их то довести, не тврдимо да их следеће године неће бити, само се надамо да ће бар остати ту где јесу. У вези тога или обзиром на то, вероватно и сами претпостављате које су грешке на шестом месту наше топ-листе. Напредују у пару, корак по корак са прошлогодишњег деветог места; не знамо куда ће их то довести, не тврдимо да их следеће године неће бити, само се надамо да ће бар остати ту где јесу. А на високом петом месту – ни краћих речи ни више недоумица око њихове употребе. На питање да ли су јер и је л’ синоними, наша језичка стварност одговара њиховим упорним мешањем. У говору се увек не чује, али се у писању увек види. Јер сам у праву?
Глумац - Јадранка Селец
Аутор и уредник емисије - Мирјана Блажић
Емисија Српски на српском емитује се током дана у следећим терминима - 04:55; 07:55; 11:55 и 22:30
Ово издање можете чути поново на таласима Првог програма Радио Београда 11. јануара.
Autor:
Мирјана Блажић
Свака грешка у језику има своју причу. Ко нађе грешку, ваљаће му и објашњење, ко не нађе, нека слуша причу, наћи ће се грешка сама. [ детаљније ]
Коментари