Читај ми!

Заштита пиротских производа

Пирот је у протеклих десет година заштитио три оригинална прозвода: ћилим, качкаваљ и пеглану кобасицу. А судбина сва три зависи од опстанка чувене расе оваца – пиротске праменке. Тренутно их у целој Србији има само 350, и она је као једна од 15 аутохтоних раса оваца, најугроженија. Од 1954.године почео је рад на оплемењивању ове овце са Мерино и Виртенберг овновима. Користећи се методом комбинацијског укрштања, уз ригорозну селекцију, створен је продуктивнији генотип - пиротска оплемењена овца. Мали број оваца остао је у свом изворном облику. . Највише је има у пиротском крају, југоисточној Србији, од Старе планине преко Пирота, Бабушнице до Власине, Лесковца, Беле Паланке и Ниша. Сергеј Иванов је један од вечћих љубитеља ове расе.

Блага зима погодује развоју биљних болести на пшеници, јечму и уљаној репици. У протеклих тридесетак дана дошло је до повећања процента нападнутих биљака, али је све још у границама које не захтевају хемијске мере заштите. Стручњаци наводе да је добро што током ноћи температуре падају на око и испод нуле, јер се тако зауставља развој болести. Сада би биљкама највише погодовао снег.

Наша Татјана Киждобрански посетила је једног угледног домаћина, произвођача домаћих сухомеснатих производа а била је и једном од бројних новогодишњих београдских фестивала - Зимској бајци.

Недељом за село

Autor:
Душан Величковић

Аграрна политика, пољопривреда и живот на селу, то су теме емисије Недељом за село која се емитује нa таласима Првог програма Радио Београда од 16. јуна 1946. године. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње