недеља, 15. окт 2023, 10:05
Некропола у Рајцу и обичајно наслеђе у Неготинској Крајини
Неготинска Крајина, географски гледано, крај је у североисточном делу Србије између Дунава, српско-бугарске границе, планина Дели Јован и Велики Гребен, и Вратњанске реке. Део је Влашко-понтијског басена где се налази и тачка најниже надморске висине у Србији, само 28 метара, на ушћу Тимока у Дунав. Чини је плодна равница поред Дунава и Тимока те побрђе и брежуљкасто земљиште, због чега су развијени ратарство, воћарство и виноградарство. Историјски, појам Неготинска Крајина обухвата далеко већу територију од данашње Општине Неготин, захватајући делове Зајечара, Кладова и Мајданпека и бљештећи јунаштвом Хајдук-Вељка Петровића. Али, постоји још једна димензија која, поред прелепе и богате природе и дуге и специфичне историје – какаву почесто имају предели на границама држава, народа, цивилизација – искрсава док се помене Неготинска Крајина, као уосталом и цео исток Србије, а то је ореол мистичности због и даље чврстих веза са прастарим обичајима и веровањима, које су религије само заогрнуле, али не и потрле. Због тог додира са исконском прошлошћу и живом традицијом, која и даље обликује колективну свест заједнице, тамо се ступа са знатижељним страхопоштовањем.
Сигурно зато, посета старом гробљу – прецизније некрополи – у, највише по вину, чувеном неготинском селу Рајац буди најмаштовитије претпоставке о његовом пореклу, у покушају да се одгонетне необичан изглед надгробних споменика и сложена симболика украса на њима, јер могу да нас одведу и до старих Словена, и старих Римљана и других старих и прастарих…
У Музеј Крајине у Неготину отишле смо баш по причу о рајачкој некрополи, коју смо претходно обишле у друштву чувеног лекара и учитеља здравља, доктора Петра Пауновића. Случај или срећа су нас у музеју нанели баш на Емилу Петровић, вишег кустоса, етнолога-антрополога, па се разговор распрснуо обухвативши и богато обичајно наслеђе тога краја насељеног доминантно Србима и Власима, посебно посмртни култ за који наша саговорница каже да има – животни значај.
Забележиле Елизабета Арсеновић и Мирјана Никић.
Коментари