недеља, 08. окт 2023, 10:05
О загрљају природе и историје у Чачку
Није тешко пронаћи податак да Србија лежи на језерима термоминералних вода чијих извора има више од хиљаду, а на више од 40 таквих места – неки помињу прецизно 47 – направљене су бање, лечилишта и јавна купатила. За бање се и дан данас, у свету, али и код нас, користи израз терме, који потиче из доба античког Рима, негде с прелома старе на нову еру. (Не можемо да одолимо, а да не поменемо да се у српском језику, и даље у употреби понегде, може чути да се кућно купатило назива бањом.) О огромном цивилизацијском значају установљавања јавних купатила у Старом Риму, од хигијенског и здравственог до друштвеног, постоји безброј разних текстова и сведочанстава, а неки међу градовима диљем простора некадашњег Римског царства имају срећу да њихов актуелни изглед красе мање или више очувани остаци античких терми. Међу таквим градовима је и Чачак, иначе једини у нашој земљи на чијој територији су се сместиле чак три бање: Овчар, Слатинска и Горња Трепча, позната и као Атомска.
А у самом центру Чачка, на узаном и мало скровитом месту, између терасе знаменитог хотела „Београд“ и блока зграда изграђених у доба социјализма, налазе се остаци римских терми с краја 3. и почетка 4. века нове ере, откривених 1970. године. Садашњи гости 123 године старог хотела, једног од градских симбола, као и сви гости Чачка који то пожеле, могу да, рецимо, испијајући кафу на тераси, поглед зароне у дугу историју простора на ком бораве, гледајући стубове, лукове и мозаике римских терми.
Због тог јединственог загрљаја природе и повести, данашња „којекуда“ прича говори и о чачанским бањама и о тренутку када је подизањем великог хотела у стилу сецесије на самом почетку 20. века, Чачак од, како кажу, блатњаве варошице почео да заиста постаје град. О бањама нам је причао Александар Никитовић из Туристичке организације Града Чачка, а о хотелу "Београд", Ђорђе Стојановић, ПР менаџер УТП "Морава".
Забележиле - Мирјана Никић и Елизабета Арсеновић
Коментари