Читај ми!

Краљево, други део – нововековна историја

Настављамо да пратимо историјску нит у причи о краљевачком крају. У данашњој емисији, како би то рекли историчари, бавимо се нововековном историјом, од XIX века до савременог доба. И та прича је као и она претходна, средњевековна, богата догађајима који се преплићу и сустижу један други.

Можда нисте знали, али Краљево се раније звало Рудно поље и Карановац. Карановац је буквални турски превод тог назива Рудно поље/Каран оваси. Под тим именом се помиње 1476. у турском катастарском попису Смедеревског санџака, где је Краљево припадало у то време. Након доласка Турака на просторе данашњег Краљева и околине, освајачи су једноставно превели име Рудно поље на турски језик, што гласи Каран Оваси.

Народ је то поједностављено изговарао Карановац. Исти назив забележен је и у попису из 1528, а затим се јављала двојност назива, те се у различитим изворима наводи као Рудо Поље или као Карановац. На молбу мештана Карановца, након крунисања Милана Обреновића за краља, у манастиру Жичи, име града указом је промењено у Краљево, априла 1882.

Осим о имену града, историчар Драгољуб Даниловић, је Елизабети Арсеновић и Мирјани Никић говорио о приликама, животу и историјским догађајима који су обележили XX-ти и XX-век овог дела Србије.

Којекуда Којекуда

Autor:
Аутори: Елизабета Арсеновић и Мирјана Никић

Емисија Радио Београда 1 која ће вас, баш како јој и назив говори, водити од Келебије до Медвеђе, од Бајине Баште до Неготина - у сеоца и градове, у прошлост и будућност, у стварно и могуће. [ детаљније ]

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом