Читај ми!

Краљево, други део – нововековна историја

Настављамо да пратимо историјску нит у причи о краљевачком крају. У данашњој емисији, како би то рекли историчари, бавимо се нововековном историјом, од XIX века до савременог доба. И та прича је као и она претходна, средњевековна, богата догађајима који се преплићу и сустижу један други.

Можда нисте знали, али Краљево се раније звало Рудно поље и Карановац. Карановац је буквални турски превод тог назива Рудно поље/Каран оваси. Под тим именом се помиње 1476. у турском катастарском попису Смедеревског санџака, где је Краљево припадало у то време. Након доласка Турака на просторе данашњег Краљева и околине, освајачи су једноставно превели име Рудно поље на турски језик, што гласи Каран Оваси.

Народ је то поједностављено изговарао Карановац. Исти назив забележен је и у попису из 1528, а затим се јављала двојност назива, те се у различитим изворима наводи као Рудо Поље или као Карановац. На молбу мештана Карановца, након крунисања Милана Обреновића за краља, у манастиру Жичи, име града указом је промењено у Краљево, априла 1882.

Осим о имену града, историчар Драгољуб Даниловић, је Елизабети Арсеновић и Мирјани Никић говорио о приликама, животу и историјским догађајима који су обележили XX-ти и XX-век овог дела Србије.

Којекуда Којекуда

Autor:
Аутори: Елизабета Арсеновић и Мирјана Никић

Емисија Радио Београда 1 која ће вас, баш како јој и назив говори, водити од Келебије до Медвеђе, од Бајине Баште до Неготина - у сеоца и градове, у прошлост и будућност, у стварно и могуће. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње