Читај ми!

Да ли дубоку старост  можемо дочекати  у здрављу и ментално очувани?

Медицинска нега у поодмаклим годинама продужава људски век, али без значајног побољшања квалитета живота. Колики је број година нашег живота, а колики је њихов број у добром здрављу? Да ли и у старости можемо да будемо здрави, ментално и социјално очувани? И да ли и како то можемо да постигнемо? Одговоре тражимо од мр Надежде Сатарић из Удружења „Амитy – Снага пријатељства!“

У минутима за здравље ћемо говорити о пост парталном туговању и пост порођајној депресији мајке. Да ли је долазак бебе на свет најрадоснији тренутак у породици или један од стреснијих периода? Подаци говоре да око 80 одсто жена пролази кроз пост партално туговање, док 10 одсто очева има неке од депресивних и анксиозних реакција.

Мајчинство и очинство су, по рођењу детета, нове животне улоге које се стичу и уче. Зато педијатри и психијатри кажу да је након порођаја потребно шест недеља да се тело породиље полако стабилизује и да ослонац у партнеру игра велику улогу и  стрпљење у упознавању са бебом. О томе ћемо разговарати са психијатаром из Института за ментално здравље у Београду др Оливером Видојевићем.

У рубрици радио-портрет ћемо представити пијанисткињу проф. др Миланку Мишевић. Рођена је пре 88 година. Радила је као корепетитор и педагог. Изнедрила је плејаду пијаниста, диригената и композитора који данас наступају широм света. Иако у пензији, професорка Миланка је и даље активна и води Радионицу за клавирску музику коју је основала пре три деценије. Сама одлази на пијацу и припрема ручак и одлично вози аутомобил.

Уредник и водитељ Марина Стојадиновић.

Музички уредник Драган Димић.

Радио Београд Један, 10:05.

Насловна страница – проф. др  Миланка Мишевић са својим студентима и ученицима (Фото/М.Стојадиновић)

 

 


Доживети стоту

Autor:
Марина Стојадиновић

Емисија "Доживети стоту" Првог програма Радио Београда већ двадесет четири године доноси интервјуе и репортаже посвећене старијој популацији. У разговорима с истакнутим стручњацима из области социјалне политике, економије, медицине, културног, јавног и спортског живота, емисија се бави свим аспектима живота трећег доба. Осврће се на проблеме о којима се мало говори, даје психолошку подршку, корисне информације о томе где и када се може добити помоћ, али и указује на прикривено и отворено занемаривање старијих људи. Садржи и редовну здравствену рубрику која има информативни, едукативни и саветодавни карактер у вези са неком болешћу, стањем, поремећајем или сезонском епидемијом. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње