Читај ми!

Бела Вода - село вода, камена, клесара и културе

Село Бела Вода надомак Крушевца чувено је, а и чудно, прецизније необично. Чувено је због свог тако посебног камена-пешчара у више од 25 валера беле, жуте и црвене боје, а који се копа у стотинама плитких мајдана у шумама око села. Чувено је и по својим мајсторима-клесарима који и данас раде на начин како су њихови преци још у средњем веку. Зато је клесарски занат у Белој Води 2012. уврштен у Национални регистар нематеријалног културног наслеђа Србије. Розете од беловодског пешчара, исклесане вештим рукама мајстора главно су обележје Моравске школе, стила у српској средњовековној архитектури и красе многе цркве и манастире, од Лазарице до Раванице, Манасије, Каленића и Љубостиње. Од истог камена сазидана су и нека од најпознатијих здања у Београду: црква Светог Марка, зграда Поште, Хипотекарна банка (данас Народни музеј), Француски културни центар, у Другом светском рату срушен Мост краља Александра преко Саве. Славу и беловодског пешчара и мајстора који га клешу, чува скромни Музеј клесарства смештен у згради Народног дома, подигнутог још 1930. у центру села новцем задругара Набављачко-потрошачке задруге у Белој Води. Кажу да је био и остао један од најлепших задружних домова у Србији.

А чудно је село Бела Вода, односно – како рекосмо - необично међу осталим селима у нашој земљи по броју културних манифестација. Неке трају деценијама, а нове не престају да ничу. Најчувенија и најдуговечнија је књижевна, „Беловодска розета“, али ту су и поетско-музичка „Моравски цароставник“, затим „Тројички сабор – традицијом против заборава“, „Јесеновања Поморавља, Левча и Темнића“ посвећен вину и винограду, затим две колоније – вајарска, „Беловодски пешчар“ и мозаичарска, „Младен Србиновић“, а да не заборавимо и надметање за Богојављенски крст на дивљим водама Мораве. Бела Вода иначе има тек нешто више од хиљаду становника у око 350 кућа.

Један међу њима је и Велибор Лазаревић, доктор филолошких наука и спиритус мовенс већине набројаних манифестација. Родом из Беле Воде, после година и година проведених и у Београду и у другим великим градовима, радећи послове од новинарства до академске наставе, вратио се својим изворима, породичним и онима бројнима лековите воде који су своје место нашле и у имену села. Са њим су среле и о води и камену разговарале Мирјана Никић и Елизабетиа Арсеновић.

 

Којекуда Којекуда

Autor:
Аутори: Елизабета Арсеновић и Мирјана Никић

Емисија Радио Београда 1 која ће вас, баш како јој и назив говори, водити од Келебије до Медвеђе, од Бајине Баште до Неготина - у сеоца и градове, у прошлост и будућност, у стварно и могуће. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње