недеља, 14. мај 2023, 10:05
Туристичко благо Пожаревца
Замислите једну велику слагалицу и у њој: Велика Морава, Млава и Дунав – у загрљају река, иако ниједна не протиче кроз сам град; у средишту Стига, плодне равнице која храни, али и чува, а онда некад и открива, наслеђе прошлости – од праисторије и антике, сада представљено у Палеонтолошком „Мамут-парку“ и Археолошком парку Виминациум; спомен-шатор Пожаревачког мира, потписаног 1718. године и значајног за историју Европе, јер је њиме окончан двогодишњи турско-аустријски рат и то победем Аустријанаца чиме је наговештен почетак краја Османског царства и његових освајачких претензија на Старом континенту; одмах поред је и Етно-парк Тулба који представља традиционалну народну архитектуру Браничевског краја, а на брду Чачалица, које се диже изнад самог центра града, налази се и Спомен-парк погинулима у Другом светском рату.
Затим: Окружно здање, подигнуто 1889, најрепрезентативнија и највећа управна зграда тога времена у Србији, са спомеником своме утемељивачу и првом управитељу, кнезу Милошу Обреновићу, са симболично испруженом руком и упирућим кажипрстом; ту су и споменици многим другим јунацима, многих буна и ратова који нису заобишли ни тај крај наше земље. Али и: Галерија Милене Павловић-Барили, веснице модернизма и већег женског присуства у домаћем сликарству почетком 20. века; Народни музеј; Музеј културне историје; Кућа Добрњчевих; многи манастири…
А када наведемо и последњу знаменитост, а то је ергела Љубичево и хиподром на којем се сваког првог викенда у септембру, већ скоро шест деценија, одржавају Љубичевске коњичке игре, знаћете да је Пожаревац наша дестинација и управо смо отворили шкрињу са његовим туристичким благом, о којем ћете више чути од директора Туристичке организације Града Пожаревца Василија Балдића. Са њим су – баш уочи једних Љубичевских коњичких игара, које Пожаревљани, мало од миља, а мало и из шале, скраћено зову ЉКИ – разговарале Мирјана Никић и Елизабета Арсеновић.
Коментари