Стручњаци упозоравају - пољопривредно земљиште све неплодније!

Нема човека који се није запитао да ли је могуће да, после земљотреса у Турској, читави градови нестану у шуту и прашини. Међутим, кад поред гомиле свог тог крша, испод којег су затрпане десетине хиљада људи видимо скоро неоштећену зграду, свима нам је јасно о чему је реч. Стручњаци кажу да објекти, грађени по правилима, не би смели да се сруше ни при овако јаким потресима. Један од њих је наш саговорник, доцент Грађевинског факултета др Марко Маринковић.

Пољопривредно земљиште у Србији све је лошијег квалитета. Ниво хумуса у земљишту  је око два одсто, што је на граници оптималног. Због алармантног опадања органске материје  њиве би ускоро могле да постану неплодне. Стручњаци зато предлажу регенеративну обраду земље која чува плодност, спречава ерозију и смањује загађење. На чему је засновамна, колико је примењива и исплатива, нека су од питања за Богдана Гаралејића из Института "Тамиш".

Предан и упоран рад на  откривању токсичних и канцерогених елемената у  узорцима из животне средине и хране и процени ризика по људско здравље донео је  хемичарки др Тијани Милићевић, из Института за физику,  стипендију „За жене у науци" коју додељу L'Oreal и УНЕСКО. Овај међународни програм, који се у нашој земљи реализује већ 12 година, препознаје потенцијал жена у свету науке и настоји да промовише њихову улогу у друштву. Ово је тек једно од низа признања које је добила млада научница, а у разговору са њом сазнаћемо колико је важно оно што она ради, колико је ова стипендија подстрек, а колико обавеза....

Уредник и водитељ Оливера Стајић.

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње