Читај ми!

Веће плантаже под дуњом и кајсијом...

Доскора, дуња је била неправедно запостављена врста воћа. Краљица јесени, како је још зову, честа је у новим засадима и сада се у Србији гаји на око 2.000 хектара, пре свега због добрих подстицаја државе.  Повечавају се површине под кајсијом у Србији. Многи се одлучују да заокруже производни процес па добар плод претварају у џемове, компот, ракију који проналазе купце и на иностраном тржишту. Посетили смо производјаче на фрушкогорским брезуљцима.

Обишли смо и излагаче на београдском сајму етно хране и пића и били на фестивалу и оцењивању шумадијских ракија.  Многе етикете добиле су и ознаку географског порекла.

Породица Гасенбергер из Опова годинама се бави производњом бундеве. Задовољни су родом, али су их већа улагања приморала да подигну цену. Највише гаје банатску белу бундеву и тамбурицу. Ове године са једног хектара добили су 20 тона а највећи примерци достижу тежину и до 40 килограма.

Производња само 40 хиљада тона ораха не задовољава потребе домаћег тржиште па се то коштуњаво воће увози. Највише из Турске. Последњих година та слика се мења. У Шумадији се уз савете стручњака подижу плантаже са новим и квалитетним сортама.  Николићи у селу Трска код Раче уместо пшенице подижу  засаде ораха.  

Уредник емисије Душан Величковић.

 

 

 

 

Недељом за село

Autor:
Душан Величковић

Аграрна политика, пољопривреда и живот на селу, то су теме емисије Недељом за село која се емитује нa таласима Првог програма Радио Београда од 16. јуна 1946. године. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње