Читај ми!

Благо Народног музеја у Пожаревцу

Музеји – тихи, достојанствени, ненаметљиви, а стално присутни сведоци: далеке и блиске прошлости једног града, краја, државе; или, цивилизацијски важних вештина, предмета, догађаја, личности; развоја грана науке или уметности, а у новије време чак и неких појмова, сензација и феномена. Сведоче о томе и ко смо били – и ко је био пре нас -и шта се и како радило, како смо и колико брзо напредовали у развоју друштва и државе, јесмо ли ишли у корак са осталима у развоју културе, по чему смо слични другима, а по чему се разликујемо и шта је истински наш допринос, па зато и наш понос.

Музеји су, рецимо то и тако, простори сведочанства о трајању кроз време, увек присутна копча која спаја сва три његова тока - прошлост, садашњост и будућност. И зато су музејска здања, посебно националних или, како се код нас називају, народних музеја најчешће у центру места. Ту и треба да буду. А настоји се и да та здања буду репрезентативна, лепа, чак раскошна, да и самима собом причају причу о времену у ком су настала, због чега смо поносни на претке, или да су наменски зидана, да би потомци били поносни на нас.

У својој тишини и достојанственом миру, музеји раде: излажу, приказују, објашњавају, тумаче, опомињу, украшавају, нудећи необориви доказ да је управо култура у самим темељима сваког и друштва и и државе. Ако желимо да заиста осетимо ко смо ( и шта би требало да будемо), одлазак у музеј ће пред сваким од нас поставити непогрешиво огледало спознаје.

А ако пожелите да обиђете Народни музеј у Пожаревцу, који је, прославивши недавно 125 година постојања, други најстарији у Србији - после Народног музеја у Београду основаног 1844 - мораћете то да учините тако што ћете обићи и добар део града. Јер, музеј се налази у седам објеката на пет адреса. Ту су: главна зграда са археолошком поставком и лапидаријумом; легат Миодрага Марковића Кланка са поставком српског сликарства прве половине 20. века; Кућа Добрњчевих са поставком „Пожаревац у време кнеза Милоша"; зграда Музеја културне историје у Немањиној 9, тренутно у фази реконструкције, у којој ће бити представљен Пожаревац и његова градска култура на почетку 20. века; Шатор Пожаревачког мира 1718. године, Етно парк на Тулби и Галерија савремене уметности на Старом корзоу.

Настао крајем 19. века формирањем збирке од око 350 предмета при пожаревачкој гимназији, највише захваљујући заузимању професора Луке Јевремовића , музеј је прешао пут на коме је био Браничевски, Окружни, Градски и, сада, Народни, са неколико десетина хиљада предмета распоређених у археолошку, етнолошку, историјску и историјско-уметничку збирку. Чувар је наслеђа целог Браничевског краја.

У главној згради музеја, у којој је археолошка поставка са лапидаријумом, дочекала нас је и кроз њу провела Теодора Бранковић, виши кустос-археолог. 

Забележиле Мирјана Никић и Елизабета Арсеновић.

 

 

Којекуда Којекуда

Autor:
Аутори: Елизабета Арсеновић и Мирјана Никић

Емисија Радио Београда 1 која ће вас, баш како јој и назив говори, водити од Келебије до Медвеђе, од Бајине Баште до Неготина - у сеоца и градове, у прошлост и будућност, у стварно и могуће. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње