Читај ми!

Благо Народног музеја у Пожаревцу

Музеји – тихи, достојанствени, ненаметљиви, а стално присутни сведоци: далеке и блиске прошлости једног града, краја, државе; или, цивилизацијски важних вештина, предмета, догађаја, личности; развоја грана науке или уметности, а у новије време чак и неких појмова, сензација и феномена. Сведоче о томе и ко смо били – и ко је био пре нас -и шта се и како радило, како смо и колико брзо напредовали у развоју друштва и државе, јесмо ли ишли у корак са осталима у развоју културе, по чему смо слични другима, а по чему се разликујемо и шта је истински наш допринос, па зато и наш понос.

Музеји су, рецимо то и тако, простори сведочанства о трајању кроз време, увек присутна копча која спаја сва три његова тока - прошлост, садашњост и будућност. И зато су музејска здања, посебно националних или, како се код нас називају, народних музеја најчешће у центру места. Ту и треба да буду. А настоји се и да та здања буду репрезентативна, лепа, чак раскошна, да и самима собом причају причу о времену у ком су настала, због чега смо поносни на претке, или да су наменски зидана, да би потомци били поносни на нас.

У својој тишини и достојанственом миру, музеји раде: излажу, приказују, објашњавају, тумаче, опомињу, украшавају, нудећи необориви доказ да је управо култура у самим темељима сваког и друштва и и државе. Ако желимо да заиста осетимо ко смо ( и шта би требало да будемо), одлазак у музеј ће пред сваким од нас поставити непогрешиво огледало спознаје.

А ако пожелите да обиђете Народни музеј у Пожаревцу, који је, прославивши недавно 125 година постојања, други најстарији у Србији - после Народног музеја у Београду основаног 1844 - мораћете то да учините тако што ћете обићи и добар део града. Јер, музеј се налази у седам објеката на пет адреса. Ту су: главна зграда са археолошком поставком и лапидаријумом; легат Миодрага Марковића Кланка са поставком српског сликарства прве половине 20. века; Кућа Добрњчевих са поставком „Пожаревац у време кнеза Милоша"; зграда Музеја културне историје у Немањиној 9, тренутно у фази реконструкције, у којој ће бити представљен Пожаревац и његова градска култура на почетку 20. века; Шатор Пожаревачког мира 1718. године, Етно парк на Тулби и Галерија савремене уметности на Старом корзоу.

Настао крајем 19. века формирањем збирке од око 350 предмета при пожаревачкој гимназији, највише захваљујући заузимању професора Луке Јевремовића , музеј је прешао пут на коме је био Браничевски, Окружни, Градски и, сада, Народни, са неколико десетина хиљада предмета распоређених у археолошку, етнолошку, историјску и историјско-уметничку збирку. Чувар је наслеђа целог Браничевског краја.

У главној згради музеја, у којој је археолошка поставка са лапидаријумом, дочекала нас је и кроз њу провела Теодора Бранковић, виши кустос-археолог. 

Забележиле Мирјана Никић и Елизабета Арсеновић.

 

 

Којекуда Којекуда

Autor:
Аутори: Елизабета Арсеновић и Мирјана Никић

Емисија Радио Београда 1 која ће вас, баш како јој и назив говори, водити од Келебије до Медвеђе, од Бајине Баште до Неготина - у сеоца и градове, у прошлост и будућност, у стварно и могуће. [ детаљније ]

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом