субота, 30. јул 2022, 10:05
Како је проф. др Милан Распоповић са три ђака основао Математичку гимназију?
Проф. др Милан Распоповић (87) пре више од пола века био је један од оснивача Математичке гимназије у Београду. Те 1966. године школа је имала три ђака и троје наставника, а данас њени ученици освајају више десетина медаља и пехара из математике, физике, информатике и астрономије.
По броју освојених награда ова школска институција је на врху света. Изнедрила је на стотине талентованих ђака, доктора наука и проналазача, "драгуља расутих широм планете". О историјском путу ове елитне гимназије и њеном међународном значају у научно-педагошком раду говориће наш гост, проф. др Милан Распоповић који је био и директор Математичке гимназије више од тридесет година.
Минуте за здравље посветићемо вирусу са повишеном температуром који није корона. Ових дана већи број људи има такве симптоме, али мора да прође кроз протокол лечења и у ковид -амбулантама, упркос не-ковид инфекцији. Зашто је то тако? Одговоре тражимо од др Анђеле Ратковић из ДЗ „Стари Град" у Београду.
У рубрици радио-портрет ћемо представити Зорана Калабу, пензионера српског порекла који живи у Асену, у Холандији. Пре две године поклонио је рачунар Мирјани Николић из војвођанског села Самош. Слушајући репортажу о овој списатељици, у нашој емисији, донирао јој је лап-топ, да лакше и брже пише. Зоран је, после три године, стигао у родну Србију и биће са нама у студију.
Уредник и водитељ Марина Стојадиновић.
Музички уредник Драган Димић.
Радио Београд Један, 10:05.
Насловна страница - проф. др Милан Распоповић (Фото/М. Стојадиновић)
Autor:
Марина Стојадиновић
Емисија "Доживети стоту" Првог програма Радио Београда већ двадесет четири године доноси интервјуе и репортаже посвећене старијој популацији. У разговорима с истакнутим стручњацима из области социјалне политике, економије, медицине, културног, јавног и спортског живота, емисија се бави свим аспектима живота трећег доба. Осврће се на проблеме о којима се мало говори, даје психолошку подршку, корисне информације о томе где и када се може добити помоћ, али и указује на прикривено и отворено занемаривање старијих људи. Садржи и редовну здравствену рубрику која има информативни, едукативни и саветодавни карактер у вези са неком болешћу, стањем, поремећајем или сезонском епидемијом. [ детаљније ]
Коментари