Природа и друге приче - Обедска бара

Обедска бара сместила се у меандар реке Саве, који се протеже у облику потковице. Овај простор је напуштено речно корито. У прошлости, пре 6.000 година, ту је текла река, потом њен споредни ток, да би се пре 2.000 година формирала мртваја, или влажно станиште. Река Сава, дакле, напустила је овај лучни меандар и потекла јужнијом деоницом тока, којом приближно и данас тече. На тај начин настао је аутентични сплет мртваја, бара, окана, мочварне вегетације, влажних ливада и шума.

Обедска бара, данас специјални резерват природе, позната је широм Европе још од средине 19. века од када се о њој испредају приче као о царству птица. Једно је од најстаријих заштићених подручја у свету, од 1874. године, што је само две године након првог заштићеног предела икада, Националног парка Јелоустон у САД.

Овде се може наћи око 220 најразличитијих врста птица, јер поред изузетног богатства птицама водених станишта, Обедска бара обилује великим бројем шумских птица. Затим, овде живи око 50 врста сисара, више десетина врста водоземаца, гмизаваца, 16 врста риба, на стотине врста инсеката, онда 500 врста биљака, 50 врста маховина ... и тако редом.

Не можемо ни да покушамо да испричамо све што је важно о Обедској бари, та прича превазилази оквире једносатног разговора, она је по себи предмет бављења више научних грана и вредна већ постојећих хиљада страница стручних истраживања. Наша Којекуда прича завирује са обале, кроз трску и шаш међу птице и локвање и назире у даљини тамну и богату шуму која се спаја са водом и са небом. Наша прича је доживљај дуг колико и једно поподне и предвече прохладног пролећног дана.

Оно што смо сазнали довољно је за потпуно одушевљење, које ће разумети сви они очарани природом. Причу забележиле Елизабета Арсеновић и Мирјана Никић.
    

Којекуда Којекуда

Autor:
Аутори: Елизабета Арсеновић и Мирјана Никић

Емисија Радио Београда 1 која ће вас, баш како јој и назив говори, водити од Келебије до Медвеђе, од Бајине Баште до Неготина - у сеоца и градове, у прошлост и будућност, у стварно и могуће. [ детаљније ]

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом