недеља, 06. мар 2022, 09:05
Чачанске римске терме и илирске хумке
Важан део живота, чак и оног јавног, у Старом Риму заузимала су купатила, тј терме, које су се, ако су биле мање, звале балнеуми. Било их је свуда, кажу археолози у сваком насељеном месту. Била су то места окупљања, размењивања новости, пријатељских разговора, и то наравно све уз мало вежби и током купања у кадама и базенима са водом загрејаном на врло различитим температурама, од топле преко вруће до потпуно хладне. Била су то пажљиво, а често и луксузно, уређена купатила са пратећим садржајима, као што су библиотеке, чајџијнице, сауне.
Империја Старих Римљана, о томе говоре бројна археолошка налазишта њихових грађевина, простирала се, наравно, некад давно, на целој територији наше земље, а и шире, наравно. Само код нас откривено је више десетина већих и мањих терми и балнеума у многим градовима, Једно такво римско купатило откривено је у Чачку, у самом срцу града. Рестаурирано је и међу ретким које можете да видите, тачније, његове остатке, тј барем део онога што је некад било балнеум.
Слушаћете причу из античког доба, о времену када су овде живели грађани Старог Рима, и када је поменуто купатило свакодневно било пуно људи. Кроз римске терме у Чачку, причом нас води Александра Гојгић, античар, виши кустос у Народном музеју тог града.
Вратићемо се у и још даље у прошлост, из Старог Рима ка праисторији и материјалним остацима племена која су живела на Балкану. О Илирским хумкама, једном од археолошких налазишта у околини Чачка говори нам Катарина Дмитровић, кустос и праисторичар у Народном музеју у Чачку.
Причу забележиле Елизабета Арсеновић и Мирјана Никић.
Коментари