Читај ми!

Надежда Петровић – храброст изнад живота

Надежда Петровић – када изговарамо то име добро је заћутати бар на тренутак, мало тишине због поштовања, уместо наклона. Мало тишине за велика дела. Велика је и прича о тим делима и о животу и стваралаштву које стоји иза имена Надежде Петровић. Не може се очекивати да у једној радијској причи ухватите све важне моменте тако богатог живота. Тачно би било рећи да ћемо вам говорити о фрагментима, који су део тог огромног мозаика догађаја, обимног сликарског опуса, патриотизма, жртвовања и уметничких успеха велике сликарке.

И они који нису склони причама о јунацима прошлог доба сусрећу се са Надеждом Петровић, сваки дан. Баш кад и са својим новчаником. Једина жена чији је лик на некој од наших новчаница, оној од двеста динара. Са предње стране су приказани сликаркин портрет и скулптура, обриси манастира Грачаница и сликарска четкица. На полеђини је фигура Надежде Петровић као добровољне болничарке током Првог балканског рата, приказ цркве манастира Грачаница и део композиције с једне од Надеждиних слика. Све је једно са другим у вези и све их спаја животни пут Надежде Петровић.

Академска сликарка, оснивач Кола српских сестара, ратна болничарка која је неговала стотине рањеника из Балканских ратова и Великог рата у ком је и живот изгубила, хуманитарац, патриота - речју хероина. Основала је прву сликарску колонију у тада непознатом селу Сићеву, у близини Ниша, а њена жеља је била, како је изјавила, да доведе колеге из разних крајева земље и иностранства, „да сликају у пенеру, проучавају српске народне обичаје, размењују мишљења и искуства". Уметничка колонија у Сићеву постоји и дан данас и окупља уметнике, али и женска удружења која тамо организују различите сликарске радионице.

Надежда Петровић почива у породичној гробници на Новом гробљу у Београду, како је већ неко записао; „са својим љубичицама око струка и божурима из Грачанице".

Слушаћете причу из Чачка, родног града велике сликарке, забележену у кући занимљиве и прикладне историје да се у њу смести Галерија која носи њено име. Причала нам је Јулка Маринковић, кустос, а ми је преносимо вама - Елизабета Арсеновић и Мирјана Никић.

 

Којекуда Којекуда

Autor:
Аутори: Елизабета Арсеновић и Мирјана Никић

Емисија Радио Београда 1 која ће вас, баш како јој и назив говори, водити од Келебије до Медвеђе, од Бајине Баште до Неготина - у сеоца и градове, у прошлост и будућност, у стварно и могуће. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње