Мождани импланти - научна фантастика постаје стварност

Глобалном тржишту рада биће потребно више времена да се опорави од утицаја корона кризе него што се раније мислило. Такође, незапосленост ће остати изнад нивоа пре ковида, најмање до 2023. због неизвесности трајања пандемије, саопштила је Међународна организација рада. Истовремено, европски и амерички стручњаци констатују да се њихове привреде много брже опорављају од очекиваног. О различитим виђењима и прогнозама какве ће последице на светску економију оставити једна од највећих рецесија и да ли ће њом највише бити погођени најсиромашнији, разговараћемо са професором Економског факултета, Милојком Арсићем.

Пре неколико дана стигла је вест да је америчка неуротехнолошка фирма „Неуралинк", чији је суоснивач милијардер и предузетник Илон Маск, све ближе почетку тестирања можданих имплантата на људима. Нешто што је до нас, до скоро, стизало као научна фантастика могло би да постане део стварности. Као и многа друга достигнућа тог типа отвара многа питања- од медицинске сврсисходности до етичности и могућности злоупотребе. Нека од њих поставићемо  професору Ненаду Филиповићу, ректору Крагујевачког универзитета и руководиоцу Центра за биоинжењеринг.

У понедељак у Београду почиње други међународни конгрес за венску естетику. Реч је, заправо, о радионици на којој ће бити представљене најновије методе ласерског лечења крвних судова. Тим поводом, наш саговорник је др Петар Драгић, уско специјализовани хирург из области венске проблематике и једини хирург чија је специјалност решавање проблема са капиларима.

Уредник и водитељ Оливера Стајић.

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње