недеља, 21. нов 2021, 09:05
Обичаји у чачанском крају
Српски народни обичаји потичу из давних времена и из старих прехришћанских веровања. Можда донекле измењени, они су се задржали до данас. Народне обичаје често прате разни обреди и ритуали, понекад тајанствене и мистичне радње, које се изводе у одређеним приликама и из различитих намера, уз веровање да ће то донети помоћ и корист.
Народни обичаји имају различите намене: то може бити заштита здравља укућана, очување и увећање порода, имовине, призивање кише, сузбијање градоносних облака, придобијање вољене особе, излечење болесника... Обичаји су везани за одређене догађаје, празнике, прилике и неприлике и у народу су се доста множили, мењали и допуњавали.
Најзаступљенији и најпознатији обичаји код Срба су они који су део животног циклуса, и повезани су са рођењем, крштењем, венчањем, одлазаком у војску, смрћу итд. Колико је чување обичаја било значајно за заједницу говори и изрека "боље земљу продати, него обичај изгубити".
Какви су обичаји у чачанском крају, који су најважнији, и који су присутни и данас, са мањим или већим изменама - о томе смо разговарале са етнологом, Снежаном Шапоњић-Ашанин, музејском саветницом у Народном музеју у Чачку, а причу су, као и обично забележиле Елизабета Арсеновић и Мирјана Никић.
Коментари